Почетком фебруара, један Аустралијанац у 40-им годинама постао је прва особа на свету која је добила практично несаломиво срце од метала. БиВАКОР још није доступан за комерцијалну продају, али ако се настави са добрим резултатима у клиничким испитивањима, сигурно је само питање времена када ће ово бити шире распорстањена метода лечења. У грудима му је радила титанијумска пумпа величине шаке. Током 105 дана, пропелер металног органа пумпао је крв у плућа човека и одржавао га у животу док је он обављао све послове уобичајено. После тог времена, пумпа је замењена и обављена је трансплантација срца.
Ово је резултат медицинског напретка у лечењу болести срца, а кардиолог за трансплантацију Крис Хејворд, шеф хируршког тима у болници Сент Винсент у Сиднеју где је спроведена процедура и главни хирург, Пол Јанс навели су да је титанијумско срце спасило живот човеку који је чекао на трансплантацију и коју не би дочекао да није имао овај уређај. Он сада потпуно мења ток лечења најтеђих кардиолошких проблема. У питању је заправо револуционарно достигнуће које је настајало скоро 25 година. Прошле године, први људски имплант титанијумског срца, у власништву компаније за медицинске уређаје БиВАКОР, одржао је 58-годишњег мушкарца у САД у животу осам дана пре него што је срце донора постало доступно. Сада, први имплант ван САД и шести покушај у целини дају примамљив увид у прави, дугорочни потенцијал овог проналаска.
„БиВАКОР вештачко срце представља потпуно нову димензију и приступ трансплантацији срца, како у Аустралији тако и широм света. У наредној деценији видећемо да вештачко срце постаје алтернатива за пацијенте који не могу да чекају донорско срце или када донорско срце једноставно није доступно”, каже Хејворд за Science Alert.
Данијел Тимс, биомедицински инжењер из Аустралије, почео је да ради на механичком срцу које може да замени тешко оштећено срце његовог оца који је 2001. имао тешак инфаркт. Као син водоинсталатера, Тимс је почео тако што је на поду продавнице гвожђара, повезивао цеви и вентиле како би опонашао људски циркулаторни систем. Сада када види како његов проналазак спасава животе са тешким оштећењем срца за њега је невероватна радост. „Цео БиВАКОР тим је дубоко захвалан пацијенту и његовој породици што су указали поверење. Њихова храброст ће утрти пут небројеним пацијентима да добију ову технологију која спашава животе“, наводе из компаније наводећи да се не зна колико вештачко срце може да траје у људском телу, али у лабораторији, радило је четири године.
За разлику од ових других верзија, Тимс и истраживачи у БиВАКОР-у дизајнирали су срце од титанијума да буде „практично несаломиво”, отпорно на хабање и корозију, а метални орган садржи само један покретни део: ротор који магнетно левитира, који се окреће између две коморе без додиривања било какве тврде површине што значи да трење не може проузроковати штету током времена. Само спољна батерија, која излази кроз стомак, треба да се замени. Истовремено, наводе истраживачи, још једна предност срца од титанијума је његова величина. За разлику од других вештачких срца направљених од савијајућих мембрана и вентила, срце од титанијума од 650 грама је компактно и може да стане у груди жене или чак детета старости око 12 година. Ипак, упркос својој величини, истраживачи кажу да може да издржи потпуно одраслог мушкарца током вежбања.