Особље НАТО-а ублажава језик који се односи на климу, род и разноликост, једнакост и инклузију (DEI), како би се избегла потенцијална реакција администрације америчког председника Доналда Трампа, известио је Politico, позивајући се на изворе упознате са ситуацијом.
Појмови који се тичу климе, као и родне разноликости и безбедности, преформулисани су у новим нацртима докумената НАТО-а које састављају његови одбори и радне групе, користећи терминологију која се сматра прихватљивијом за Вашингтон, наводи лист у извештају објављеном у четвртак.
Трампов притисак на DEI програме и универзитете
Трампова администрација је, одмах по ступању на власт у јануару, предузела широке мере за укидање родних и DEI програма. Нова администрација сада ради на укидању финансирања универзитета и демонтирању савезних програма који садрже DEI праксе. Такође се спроводи чистка унутар Пентагона ради елиминације ових програма.
„Сви виде на вестима какав је став Трампове администрације; не желите да сами себи пуцате у ногу“, рекао је један НАТО званичник за Politico.
Промена терминологије због политичке климе
„Зелене технологије“ су, наводно, замењене термином „иновативне технологије“, док се „клима“ сада описује као „оперативно окружење“, навео је други званичник.
Према наводима листа, НАТО званичници избегавају сваки језик који се односи на „род“ или иницијативе попут „жене, мир и безбедност“, како би обезбедили сагласност свих 32 земаља чланица, укључујући и САД.
„Сви знају да је најгора ствар коју можете да урадите да то представите као питање разноликости“, рекао је један од званичника. „Ово није ‘woke’ агенда, већ део војне стратегије, и сада све више људи обраћа пажњу да се о томе говори у војним терминима.“
Трампов политички курс и критика НАТО-а
Борба против „woke политика“, попут промовисања третмана промене пола код малолетника, била је кључни део Трампове председничке кампање. Он је потписао више извршних наредби којима се укидају DEI иницијативе откако је дошао на власт.
Трамп такође константно критикује земље чланице НАТО-а, оптужујући их да „паразитирају“ на америчкој војној подршци. Он је позвао чланице да повећају циљну потрошњу за одбрану са садашњих 2% БДП-а на 5%.
Драстично смањење буџета за спољне послове
У уторак је Трампова администрација представила план за готово 50% смањење буџета Стејт департмента, што би озбиљно утицало на доприносе за унутрашње функционисање НАТО-а, Уједињених нација и око 20 других међународних организација.
Предлог, који је израдила Канцеларија за управљање и буџет Беле куће, предвиђа смањење заједничког финансирања Стејт департмента и USAID-а са 54,4 милијарде на 28,4 милијарде долара за наредну фискалну годину.
Укидање финансирања за УН и НАТО седиште
Међу најзначајнијим променама налази се и предлог о потпуном укидању финансијске подршке за готово све међународне организације, укључујући УН и седиште НАТО-а.