Кина је најавила да ће увести царине од 84 одсто на све производе из Сједињених Америчких Држава, чиме је претходно најављена тарифа од 34 одсто додатно повећана, и такође је поднела нову жалбу Светској трговинској организацији. Претходно су САД додатно повисиле царине на робу из Кине – најпре на 104, потом и на 125 одсто.
Претходно је администрација америчког председника Доналда Трампа увела царине од 125 одсто на кинеску робу.
Осим царина, Кина је увела додатне рестрикције за више од десет америчких фирми, укључујући забране уласка за њихове руководиоце, као и ограничења улагања на кинеском тржишту.
У жалби Светској трговинској организацији, Пекинг оптужује америчку администрацију за „једнострано насилништво“.
„Повећање царина је грешка на грешку, што додатно потврђује унилатералну и насилничку природу америчких мера“, саопштило је кинеско Министарство трговине.
Портпарол тог министарства је нагласио да ће Кина „чврсто да штити своја легитимна права и интересе у складу са правилима Светске трговинске организације и да ће одлучно да брани мултилатерални трговински систем и међународни економски поредак“.
Трамп је у среду најавио потпуну паузу свих „реципрочних“ царина које су ступиле на снагу у поноћ, са изузетком Кине, на најмање 90 дана.
Наставља се трговински рат САД и Кине
„На основу недостатка поштовања које је Кина показала према светским тржиштима, овим подижем тарифу коју Кини наплаћују САД на 125 одсто, која ступа на снагу одмах. У неком тренутку, надамо се у блиској будућности, Кина ће схватити да дани пљачкања САД и других земаља више нису одрживи или прихватљиви“, сматра Трамп.
Обраћајући се новинарима после објаве, Трамп је рекао да још ништа није готово, као и да Кина жели да направи договор, само „не знају како да то ураде“.
Амерички министар финансија Скот Бесент рекао је да је пауза била део „његове стратегије све време“, као и да је Трамп имао „велику храброст да остане на свом курсу до овог тренутка“.
Трамп је 2. априла потписао одлуку о реципрочним царинама. Према тој одлуци, царине на увоз из Србије у САД требало је да износе 37 одсто.
После најновијих мера, берзе на Волстриту су јутрос забележиле раст после недељу дана драстичног пада, за разлику од тржишта у Кини и Јапану које приказују нагле губитке.
Трамп тврди да га светски лидери моле за договор о царинама