Колективна уметничка и мултимедијална изложба „Дани Николе Тесле”, у оквиру истоимене годишње манифестације која је синоћ почела своје програме у престоници, представљена је у галерији „Никола Радошевић” у Ускочкој улици.
Поставку је отворио Никола Лончар, председник Теслине научне фондације. Фондација ове године прославља две деценије постојања и рада, а у чијој сарадњи је и приређен догађај.
Лончар је подсетио да је се овим деловањем одаје почаст трајном наслеђу Николе Тесле, чији пионирски изуми и даље користе човечанству. Он је истакао да посетиоци до 15. јула могу да виде дела уметника из наше земље. Али могу да се упознају са стваралаштвом аутора из Русије, Америке, Израела, Кубе и других земаља. Њих повезује интересовање за Теслина достигнућа која се препознају у многим сегментима. Јер, како је рекао, опус овог генија прожима и уметност, науку, културу и дотиче креативност.
Радови
А да су креативни, маштовити и да својим деловањем покушавају да докуче тајну Теслиног јединственог света, показали су учесници користећи различите ликовне технике. Уз доминантна уља на платну, акрил на платну и дигиталну графику, пажњу посматрача привлаче и светлосне инсталације, као и радови у чијој изради су коришћени дрвена подлога и златни листићи.
Посебно место заузимају постоља на којима је лик нашег и светски признатог научника урађен у бронзи и клесаном мермеру. Уметници су и називима дела потврдили да су с посебном пажњом приступали презентовању радова инспирисаних Теслом. Па се тако уочавају „Младост, енергија, мудрост”, „Георгина” (дело по имену Теслине мајке), „Енергија универзума”, „Визија”, „Дијамантски бљесак”, „Теслин портрет са голубовима”, „Талас, светлосне честице”…
Креативност у средишту догађаја
Креативност је, како су навели организатори, кључ трансформативних промена и зато је у средишту овог догађаја. Током трајања изложбе биће уприличени различити програми, којима ће се обрадовати и деца.. Они ће моћи испред галерије да учествују у образовно-уметничким радионицама. На њима ће боље да упознају Теслин живот, рад и све оно што нам је оставио у наслеђе.
Подсећамо, смотра „Дани Николе Тесле” почела је, пре Београда, у Грачаници. Тамо је уочи Видовдана откривена биста Николе Тесле, под покровитељством Теслине научне фондације из Филаделфије и општине Грачаница. То је последње вајарско дело Светислава Арсића Басаре.
Откривању бисте присуствовала је његова ћерка Гордана Арсић Комљеновић, рекавши да је јако емотивно доживела откривање спомен-бисте, последњи рад свог оца. Председница општине Грачаница Љиљана Шубарић рекла је на церемонији откривања спомен-бисте да је Тесла дошао међу своје, међу свој народ. На постољу бисте уклесано је: „Теслином народу, од Теслиног народа”. Иницијативу за постављање спомен-бисте Николе Тесле у Грачаници покренула је директорка НИЈП „Панорама – Јединство” Рада Комазец, прошле године, током посете Фондацији у Америци.