Почетна » Слободна зона » Пет начина како да изаберете свежу рибу и на шта посебно треба обратити пажњу

Пет начина како да изаберете свежу рибу и на шта посебно треба обратити пажњу

Свежу рибу можемо пазарити у рибарницама, маркетима, на пијацама, али како да знамо да је ова намирница управо то – свежа? Као и месо, и риба је кварљива, па треба повести рачуна о томе колико дуго стоји у витринама, као и да ли су јој очи мутне.

Током поста риба је незаобилазна намирница на трпезама a по мишљењу нутрициониста, уз салату је идеалан оброк. Иако се током поста најчешће једу конзервиране сардине и туњевина, неретко се спрема и свежа риба, која може да се запече, испржи или да се са њом припреми рибљи паприкаш. Избор свеже рибе је изазов, јер колико год били вичну у спремању исте, како да знамо да је она заиста свежа и да је исправна, јер на први поглед, када дођемо у рибарницу све нам изгледају исто. Ту нам могу помоћи шефови кухиња који предочавају ствари на које треба да обратимо пажњу приликом њихове куповине.

Проверите очи

Ако немате много времена или не желите да додирујете свежу рибу, најбржи начин да процените њену свежину јесте да погледате очи. Требало би да буду бистре, испупчене са тамним зеницама и да изгледају што живље. Замућене очи или оне где зеница није видљива сигуран су знак да риба стоји дуже.

Проверите пераја и реп

Пераја и реп рибе су још један показатељ њеног стања – како су то делови који највише вире, баш ту би требало проверити свежину. Дакле, додирните реп и он треба да буде флексибилан, јер суво и ломљиво пераје указује да је дуго стајала, пише Мichelin guide.

Поњушите рибу

Ако купујете рибу на пијаци, обавезно обратите пажњу на мирис околине – сваки непријатан мирис знак је да продавац није поуздан. Ако то прође тест, приђите ближе одабраној риби и осетите њен мирис – необични мириси указују на то да је стара или да је почела да пропада.

Обратите пажњу на шкрге

Ако вам продавац дозволи, завирите у шкрге. Оне би требало да буду црвене, јер су то главни органи за кисеоник, а што је риба свежија, то су шкрге светлије. Шкрге временом потамне због оксидације, те избегавајте рибу чије су шкрге браон или црне.

Опипајте крљушт

Иако риба може изгледати сјајно и металик, што јесу визуелни знаци свежине, прави тест је да је опипате. Крљушт треба да буде чврста, јер представља заштитни слој рибе. Ако крљушт лако отпада, риба није свежа.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.