Почетна » Спорт » Олимпијске игре у Лос Анђелесу: Нови спортови на програму и крај за бокс и брејкденс

Сваки организатор ОИ има право да у програм уврсти пет нових спортова

Олимпијске игре у Лос Анђелесу: Нови спортови на програму и крај за бокс и брејкденс

Олимпијске игре у Паризу су завршене, „штафету“ је преузео Лос Анђелес, а познато је и којих шест нових спортова ће бити укључено у олимпијски програм у „граду анђела“ 2028. године, као и два која, по свему судећи, неће бити део олимпијске смотре.
Сваки организатор Олимпијских игара има дискреционо право да у програм уврсти пет нових спортова, а то право је искористио и Лос Анђелес. Тако ћемо у Калифорнији гледати бејзбол, његову варијацију за даме софтбол (третирају се као исти спорт), флег фудбал (верзија америчког фудбала), сквош (варијација тениса), лакрос и крикет.

Бејзбол

Овај спорт смо имали прилике да гледамо у Токију пре три године, али су Французи одлучили да га не уврсте у програм. Ипак, како је бејзбол један од најпопуларнијих спортова на територији САД, било је и за очекивати да ће се наћи на овом надметању.
Интересантно је да је бејзбол чак седам пута био такозвани „демонстрациони спорт“, уз неколико егзибиционих мечева одржаних током Игара. Но, иако је на овај или онај начин део олимпијског програма био чак 11 пута, први пут је званично уврштен у Олимпијске игре у Барселони 1992. године.
Уследили су турнири у Атланти 1996, Сиднеју 2000, Атини 2004. и Пекингу 2008. године, потом пауза од осам година пре него што се 2020. вратио. Французи су га „прескочили“, али ће опет бити део ОИ у Лос Анђелесу.
Разлог више за ову одлуку крије се и у чињеници да су Американци последњу титулу освојили 2000. године у Сиднеју.
Убедљиво најбоља репрезентација је Куба са три злата, два сребра и једном бронзом, док САД имају једно злато, једно сребро и две борнзе. Тренутни шампиони су Јапанци.

Софтбол

Бејзбол у конкуренцији дама био је део ОИ у пет наврата – 1996, 2000, 2004, 2008. и 2020. године, а у њему су до Пекинга апсолутни примат имале Американке – три везана злата.
Но, на последња два издања Јапанке су биле боље у финалу, па ће бити занимљив окршај две селекције у Калифорнији.

Лакрос

Иако великој већини народа у Србији непознат (мада љубитељи франшизе „Америцан Пие“ вероватно знају за њега захвалујући чувеном Крису „Озу“ Острајхеру), лакрос је заправо био део Игара у два наврата – 1904. године у Сејнт Луису и четири године касније, у Лондону.
Канада има два злата.
Још три пута је био демонстрациони спорт (1928, 1932. и 1948. године), па ће ово бити повратак на Игре после више од једног века.
Ту ће бити веома занимљив дуел управо Канаде и САД.

Крикет

Крикет је на Олимпијским играма био одржан само једном – 1900. године у Паризу, након чега је уследило преко 120 година противљења повратку овог спорта у олимпијски календар.
Но, тај отпор, пре свега Крикет савеза Индије и Енглеске, попустио је претходних година, па ће се наћи међу надметањима која су понуђена навијачима.
Злато ће, после 128 година, бранити Велика Британија, али бисмо ту могли да видимо окршаје неких егзотичних земаља, бар када је у питању врхунски спорт – Индије, Пакистана, Шри Ланке, Бангладеша, Зимбабвеа…

Сквош

Након неуспелих покушаја да постану део олмпијског програма у четири претходна издања Олимпијских игара, сквош је коначно у Лос Анђелесу добио „зелено светло“.
И биће интересантно како ће изгледати надметање у овој дисциплини насталој као дериват тениса.

Флег фудбал

Амерички фудбал је у два наврата био показни спорт на Олимпијским играма – 1904. године у Сејнт Луису, и 1932. године у Лос Анђелесу. Но, никада се није изборио за статус олимпијског спорта, али јесте пронађена алтернатива – такозвани „флег фудбал“.
Ова бесконтактна варијација америчког фудбала ће, према тренутним информацијама, уместо класичних 11 на 11 у НФЛ-у, биће такозваних пет на пет, мада ће више информација бити познато у наредним месецима.

Спортови који напуштају Олимпијске игре

По први пут у историји Париз је био поприште такмичења у брејкденсу, и тако ће остати, бар за наредне четири године.

Наиме, на такмичењу у Лос Анђелесу неће бити места за брејкинг, који, иако занимљив у теорији, није привукао превише симпатија, док је захваљујући очајном наступу једне од такмичарки постао предмет подсмеха.
Остаје нам да видимо да ли ће можда бити уврштен у програм 2032. године у Бризбејну, али се засад брејкингу као олимпијском спорту не пише добро.

Бокс

Иако на први поглед шокантно, брисање „племените вешитне“ из олимпијског програма заправо и није толико чудно. Наиме, Међународни олимпијски комитет је донео одлуку да, због великог броја конторверзи, недостатка реформи и оптужби о корупцији, повуче признавање Међународне боксерске федерације (ИБА), а овом спорту је дат рок до средине 2025. године да се реорганизује како би ситуација била промењена.
Но, с обзиром на опште расуло (што се, уосталом, видело и на турниру у боксу у Паризу где се више причало о очајном суђењу и контроверзама око пола боксерки него о самом боксу), чини се да је готово немогуће очекивати да ће у наредних годину дана ситуација бити до те мере боља да се бокс ипак нађе на програму Игара у „Ел Еју“.

Извор: nova.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.