Почетна » Друштво » Одсек за апологетску мисију: Задаци и делатности

При Мисионарском одељењу

Одсек за апологетску мисију: Задаци и делатности

Оснивачким актом од 14. фебруара 2024. године донетом од стране Његове Светости, Патријарха српског Г. Порфирија, Мисионарско одељење Архиепископије београдско-карловачке основано је као организациона јединица Српске Православне Цркве, чији је циљ унапређење постојећих и развој нових мисионарских делатности на канонском подручју Архиепископије београдско-карловачке.

Управник Мисионарског одељења је
свештеник др Оливер Суботић који је дипломирао на Одсеку за информационе технологије Факултета организационих наука у Београду и на општем смеру Православног богословског факултета, који је упоредо студирао.
Магистрирао је на Православном богословском факултету, а докторирао на Катедри за социологију Филозофског факултета Универзитета у Београду.

Своје активности Мисионарско одељење обавља кроз пет различитих одсека а то су:

  • Одсек за парохијску мисију
  • Одсек за спољашњу мисију
  • Одсек за дијалог у јавној сфери
  • Одсек за електронску мисију и
  • Одсек за апологетску мисију.

Седиште Мисионарског одељења је у парохијском дому Храма Светог Александра Невског у Београду.

Крсна слава Мисионарског одељења  је празник Светих Равноапостолних Кирила и Методија.

Одсек за апологетску мисију

Димитрије Марковић је именован за сталног стручног члана Одсека за апологетску мисију и уредник портала овог одсека ,,Апологетско слово” који ће бити у функцији од 19. децембра, празника Светог Николе и дана рођења нашег познатог апологете, некадашњег декана и професора Богословског факултета у Београду, протојереја-ставрофора проф. др Лазара Милина.

Одсек за апологетску мисију, који функционише у оквиру Мисионарског одељења, има задатак настављања апологетске делатности која је стара колико и сама Црква. Наиме, већ у првим вековима хришћанства појављују се апологете – браниоци вере, попут светог мученика Јустина Философа чија ће се икона налазити и у симболу часописа Апологетско слово.

Савремено доба је донело нове изазове и нова искушења. Поред свих од раније познатих антихришћанских учења, долази до поплаве окултиста, следбеника езотеријских доктрина, разноврсних религијских синкретиста и спиритуалних авантуриста, милитантних атеиста, псеудоисторичара и неопагана, гуруизма и покрета религије Новог доба тзв. Њуејџа, етичког и моралног релативизма и, коначно, припадника бројних јавних и тајних култова и организација сектног карактера.

Задатак и мисија

Одсек за апологетску мисију има задатак да ученицима и студентима богословља, свештенству и верном народу пружи помоћ и подршку у суочавању са свим овим изазовима.

Одсек за апологетску мисију има улогу и у стручној обуци свештенства када је реч о одговору на систематична секташка и антицрквена деловања.

Посебна активност овог одсека је редовно праћење сектних активности, правовремено извештавање надлежних црквених власти о њима и формирање адекватног апологетског одговора.

Овај одсек у оквиру својих делатности има улогу у обавештавању шире јавности о појавним облицима и видовима сектног и манипулативног деловања, откривању преварних вештина које се најчешће користе, изради стручних сепарата и промовисању стручних радионица, округлих столова, предавања, конференција и семинара у овом домену.

Координатор Одсека за апологетску мисију је религиолог Зоран Луковић, члан Међународне федерације за борбу против секти, познат и по својој књизи ,,Верске секте. Приручник за замоодбрану”.

Од људи познатих широј јавности, који су чланови Одсека, поменимо само проф. др Јована Мирића и клиничког психолога Влајка Пановића.

Позивамо све наше читаоце да прате већ постојеће странице Мисионарског одељења на интернету (мисија.срб)  и друштвеним мрежама, а од Светог Николе и странице Одсека за апологетску мисију.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.