Можемо ли се заиста молити увек и свуда? Иако је молитва стање духа, постоје елементи који јој дају облик и усмерење. Шта је то молитвено правило и зашто је важно за наш духовни раст? Морате се учити молитви. Неопходно је стећи вештину молитвених обрта мисли и покрета осећања, не само да би се испунило све тражено, него да би се у души побудило и ојачало молитвено расположење.
Да би ово успело, потребно је да:
• Прво: никада не читај на брзину, већ као у певању, развучено. У стара времена, када су све молитве узете из псалама, оне се нису читале, већ певале.
• Друго: удуби се у сваку реч и не само да схватиш мисао свесно, већ и да пробудиш одговарајуће осећање.
• Треће: да би обуздао жељу за брзим читањем, уведи правило да читаш не ово или оно, већ да стојиш у молитви одређено време, рецимо, четврт сата, пола сата… колико год дуго обично стојиш. И не брини о томе колико молитава читаш, али када дође време, ако не желиш да стојиш даље, престани да читаш.
• Четврто: поставивши се тако, не гледај на сат: тада мисао неће журити…
• Пето: помоћи покрету молитвених осећања, у слободно време, поново прочитај и преиспитај све молитве свог правила и поново их осети, да би, када почнеш да читаш правило, унапред знао какво осећање треба да се пробуди у срцу.
• Шесто: никада не читај редом прописане молитве, већ увек прекидај својом личном молитвом са поклонима. Чим ти нешто дође на срце, одмах престани да читаш и поклони се… Ово последње правило је неопходно за неговање молитвеног духа… Ако је неко осећање веома јако, остани са њим и поклони се, а оно што читаш тада оставите… и тако до краја предвиђеног времена.
Изговарајте молитве не само ујутру и увече, већ, ако је могуће, у било које доба дана, и поклањајте се неколико пута.
Када вам ствари не дозвољавају да у потпуности довршите молитвено правило, онда га скратите, и никада не треба журити. Бог је свуда. Устајући, захвалите Му се и својим речима замолите Га за благослов за свој рад – неколико поклона и то је довољно! Никада не приступајте Богу случајно, већ увек са великим поштовањем. Њему нису потребни ни наши поклони ни речите молитве… Кратак, али снажан вапај из срца је оно што допире до Њега! А ово се увек може урадити.
Можете креирати молитвено правило за себе. Научите напамет молитве штампане у молитвеницима и читајте их напамет са разумевањем и осећањем. Овде унесите своју молитву; Што мање зависите од књиге, то боље. Научите напамет неколико псалама и, када негде идете или нешто радите, а глава вам није заузета, прочитајте их… Ово је ваш разговор са Богом. Правило постоји дасе њиме руководимо, а не да га ропски следимо.
Формалност и механизам у молитви треба избегавати на сваки могући начин. Нека ово увек буде ствар смишљене, слободне одлуке, и чини то са свешћу и осећањем, а не било како. Ако је потребно, морате бити у могућности да скратите правило. Зар у породичном животу нема довољно непредвидивих ситуација?… Можете, на пример, када нема времена, ујутру и увече за успомену читати само прописане молитве. Дозвољено је чак и не читати све, већ само неколико њих. Или не читајте ништа, него се поклоните неколико пута, али са истинском искреном молитвом. Човек мора слободно да управља правилом и да буде господар правила, а не роб. Бити роб само Богу, дужан му посветити сваки минут свог живота.
Молитвено правило је сигурна ограда молитве. Молитва је унутрашња ствар, а молитвено правило спољашње. Али као што човек није потпуна личност без тела, тако без молитвеног правила ни молитва није потпуна. Морате имати обоје и изводити их према својој снази. Битан закон: молите се изнутра увек и свуда. Молитва не може постојати без одређеног времена, места и мере. Комбинација ова три елемента молитве чини молитвено правило.
И ту би разборитост требало да буде водич. Када, где, колико дуго треба стајати на молитви, и какве молитве користити – то свако може одредити према својим околностима: да ли да повећа, смањи, помери време и место… Главно је да све усмери ка правилном обављању унутрашње молитве. Што се тиче унутрашње молитве, морамо се трудити да се молимо непрестано.
Шта значи молити се без престанка? Бити стално у молитвеном расположењу значи окренути своје мисли и осећања Богу. Божја мисао је о Његовој свеприсутности, да је Он свуда, све види и све држи у Својој власти. Осећај за Бога је страх Божији, љубав према Њему, ревносна жеља да се у свему угоди само Њему и да се избегне све што је Њему немило, и што је најважније, беспоговорно препуштање себе Његовој Светој Вољи и прихватање свега што дешава нам се као да је дошло директно из Његове руке. Можемо имати осећање за Бога у свим својим делима, активностима и околностима – ако се оно не само тражи, већ је усађено у срце.
Ум може бити расејан разним предметима, али и овде је могућа вештина да се не одступи од Бога, већ да се упусти у све, а да буде свестан присуства Божијег. Сва брига треба да буде усмерена на ова два предмета: мисли и осећања према Богу. Када постоје, постоји и молитва, додуше без речи. У ту сврху установљена је јутарња молитва, како би се ове две ствари уградиле у ум и срце, а затим са њима изашле на све своје будуће послове. Ако ово ставите у душу ујутру, онда ћете се молити како треба, чак и ако не прочитате све написане молитве.
Претпоставимо да сте се јутрос сместили и започели посао. Од првог корака почеће утисци о делима, стварима и личностима који одвлаче душу од Бога. шта да радим? Морамо обновити своје мисли и осећања тако што ћемо изнутра окренути свој ум и срце Богу. А да бисте то урадили, морате се навикнути на кратку молитву и понављати је што је чешће могуће. Свака кратка молитва води томе. Најбоља од свих молитава је Господу Спаситељу: „Господе Исусе Христе, Сине Божији, помилуј ме!“ Морате се потрудити да се навикнете на то и да је не напустите. Укоренивши се, биће стални покретач и стајаћете пред Богом у мислима и осећањима. Ево целог молитвеног програма за вас.
Почетници морају пре свега да науче да се моле правилно, готовим молитвама, како би могли да усвоје мисли, осећања и молитвене фразе. Јер реч упућена Богу мора бити лепа. Када ученик молитве у томе довољно успе, онда нека се моли не само туђим него и својим речима.
Пример кратких призива Богу налази се у 24 молитве Светог Јована Златоустог, које се налазе на крају вечерњих молитава. Можете одабрати друге кратке молитве из псалама, црквених молитава или их чак сами саставити.
Свети Теофан Затворник