Почетна » Наука » Нова генерација српских научника осваја свет: Олимпијске медаље у физици, математици и хемији

Нова генерација српских научника осваја свет: Олимпијске медаље у физици, математици и хемији

  Са Олимпијских игара у Паризу наши спортисти вратили су се са сјајним резултатима и медаљама, али то нису једине медаље које су ових дана стигле у Србију. Наши млади физичари, математичари и хемичари донели су кући златну, сребрне и бронзане медаље.

Талентовани ученици из школа широм Србије освојили су и ове године значајна признања у светској конкуренцији, те тако показали да поред спорта, наша земља може да се похвали и млађим генерацијама које настављају славну традицију српских научника који су својим открићима заувек променили свет.

Олимпијада из физике је била у Ирану

На недавно одржаној 54. Међународној олимпијади из физике у Ирану тим из Србије је освојио чак пет медаља – једну сребрну и четири бронзане!

По једну бронзану медаљу освојили су Тадија Јелесијевић из крушевачке гимназије, Филип Голубовић ученик Гимназије „Светозар Марковић“ из Ниша, као и Вукашин Бабић и Михаило Радовановић из београдске Математичке гимназије, а знање ученика исте школе Андреја Дробњаковића награђено је сребрном медаљом.

Наши млади физичари, математичари и хемичари освајају свет
Foto: Kurir

За оваква такмичења се спрема цео живот

Један од добитника бронзане медаље, Тадија Јелесијевић рекао је да се за оваква такмичења човек спрема цео живот.

Победничку екипу није могуће формирати без правог вођства, па су тако уз српске такмичаре били искусни професори Имре Гут са Природно-математичког факултета у Новом Саду и Владимир Марковић са Природно-математичког факултета у Крагујевцу.

Блистали и математичари

Поред физике, на 65. Међународној математичкој олимпијади у Бату у Великој Британији Стефан Шебез, Гвозден Лапчевић, Михаило Јанчевић и Новак Деспотовић ученици Математичке гимназије у Београду освојили су сребрне, док је Страхиња Сврзић из гимназије „Светозар Марковић” из Ниша освојио бронзану медаљу, а Стеван Радивојевић из Математичке гимназије у Београду похвалу.

Хемијска олимпијада

Хемијска олимпијада, која представља најпрестижније међународно такмичење у овој области, се ове године одржала у Ријаду, у Саудијској Арабији. Јанко Поповић, ученик Математичке гимназије из Београда, освојио је злато, док су Лазар Лазаревић из Ваљевске гимназије и Богдан Егер из Осме београдске гимназије освојили сребро, а Душан Ђурђевић из Гимназије у Ћуприји бронзу.

Главни ментор ове шампионске екипе био је проф. др Душан Сладић, председник Српског хемијског друштва, који каже да је ово најзахтевније такмичење ученика средњих школа на свету, те да је по билансу медаља на овогодишњој олимпијади Србија на трећем месту у Европи и 11. месту у свету.

Када су ту таленат, вођство и интелигенција шта још преостаје?

Подршка! За то је и ове године била задужена компанија НИС, која у оквиру програма „Енергија знања“ подржава младе таленте и њихов развој.

Чланови екипе су били врло мотивисани, што се видело како на самом такмичењу, тако и током припрема.

Од 2014. године, када је почела подршка НИС-а Српском хемијском друштву за организацију Српске хемијске олимпијаде, припреме и учешће наших екипа, наши такмичари су освојили 40 медаља и 3 похвалнице на Међународној хемијској олимпијади.

Без драгоцене помоћи НИС-а такви резултати не би могли бити постигнути – истакао је професор Сладић.

Након овако сјајних резултата на пољу науке и спорта не остаје нам ништа друго него да се поносимо што имамо сјајне људе који нашој земљи доносе велике успехе!

Извор: blic.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.