Нестле, највећа светска компанија робе широке потрошње, додаје шећер и мед у млеко и производе од житарица за бебе који се продају у многим сиромашнијим земљама.
Нестле то ради супротно међународним смерницама које имају за циљ превенцију гојазности и хроничних болести, наводи се у извештају швајцарске истраживачке организације „Public Eye“.
Истраживачи су послали узорке хране за бебе ове швајцарске мултинационалне компаније, која се продаје у Азији, Африци и Латинској Америци у белгијску лабораторију на тестирање, преноси „Гардијан“.
Поређењем резултата и декларације на производу открили су додатак шећера у облику сахарозе или меда у узорцима „Nido“, пратећег бренда млечне формуле намењене за одојчад од годину дана и више, и „Cerelac“, житарица намењених деци узраста између шест месеци и две године. „Нестле мора да стави тачку на ове опасне двоструке стандарде и да престане да додаје шећер у све производе за децу млађу од три године, у сваком делу света“, рекао је Лорен Габерел, стручњак за пољопривреду и исхрану „Public Eye-а“.
Када су у питању главна европска тржишта Нестле, укључујући Велику Британију, нема додатог шећера у формулама за малу децу. Док неке житарице намењене старијој деци садрже додатни шећер, нема га у производима намењеним бебама између шест месеци и једне године.
Смернице СЗО за европски регион кажу да не би требало дозволити додавање шећера или заслађивача у храну за децу млађу од три године. Иако никакве смернице нису посебно израђене за друге регионе, истраживачи тврде да европски документ остаје подједнако релевантан и за друге делове света.
Велика Британија препоручује да се избегава да деца млађа од четири године добијају храну са додатком шећера због ризика, укључујући повећање телесне тежине и каријес. Смернице америчке владе препоручују избегавање хране и пића са додатком шећера за оне млађе од две године.
Истраживање је показало да ниво шећера у производима „Nido“ и „Cerelac“, који се широм света продају под различитим називима, износи чак шест грама у Сенегалу и Јужној Африци, док је највећа доза вишка заслађивача пронађена у нигеријском узорку и износи 6,8 грама. „Верујемо у нутритивни квалитет наших производа за рано детињство и дајемо предност коришћењу висококвалитетних састојака прилагођених расту и развоју деце“, саопштила је портпаролка Нестлеa.
Она је рекла да је у оквиру „високо регулисане“ категорије хране за бебе, Нестле увек поштовао „локалне прописе или међународне стандарде, укључујући захтеве за означавање и прагове садржаја угљених хидрата који обухвата шећере“ и декларисао укупне шећере у својим производима, укључујући и оне који потичу од меда. Варијације у рецептима зависе од фактора укључујући регулацију и доступност локалних састојака, истакла је портпаролка.
Компанија је смањила укупну количину додатих шећера у својим производима од житарица за бебе за 11 одсто широм света током протекле деценије, рекла је она, и наставља да је смањује. Гојазност је све већи проблем у земљама са ниским и средњим приходима.
У Африци се број гојазне деце млађе од пет година повећао за скоро 23 одсто од 2000. године, према подацима Светске здравствене организације, а глобално, више од милијарду људи је гојазно.