Почетна » Геоаналитика » Немачка жели своје нуклеарно оружје: Шта то значи и куда води?

Разматра учешће у европском нуклеарном кишобрану

Немачка жели своје нуклеарно оружје: Шта то значи и куда води?

Високи политичар владајуће немачке Хришћанско-демократске уније изјавио је да би земља требало да учествује у европском нуклеарном кишобрану, или ће се у супротном суочити са тим да постане „пијун“ на светској сцени.

„Требало би да разговарамо о независном европском нуклеарном кишобрану, а то ће функционисати само уз немачко вођство“, рекао је Јенс Шпан, вођа парламентарне групе конзервативаца, за Die Welt.

„Ако не можете да обезбедите нуклеарно одвраћање, постајете пион у светској политици.“

Шпанови коментари показују да, упркос недавним изјавама конзервативног немачког канцелара Фридриха Мерца о поверењу у трајност НАТО-а и улогу САД у савезу, његови конзервативци разматрају планове за непредвиђене ситуације како би заштитили Немачку и Европу.

Америчке атомске бомбе у Немачкој нису довољне

„Европа мора да постане фактор одвраћања“, изјавио је Шпан у интервјуу за Welt. „Америчке нуклеарне бомбе такође су стациониране у Немачкој у ту сврху. Али то дугорочно није довољно. Морамо да разговарамо о немачком или европском учешћу у нуклеарном арсеналу Француске и Уједињеног Краљевства, а могуће и о сопственом учешћу са другим европским државама. То ће коштати пуно новца. Али ако желите заштиту, морате је финансирати.“

Мерц је у фебруару, док је још био кандидат за канцелара, покренуо питање домаћег нуклеарног одвраћања. „Морамо разговарати и са Британцима и са Французима – двема европским нуклеарним силама – о томе да ли би дељење нуклеарног оружја или бар нуклеарна безбедност… могли да се односе и на нас“, рекао је тада Мерц.

У интервјуу је Шпан споменуо идеју о „ротационој одговорности“ за нуклеарно одвраћање „између држава чланица на случајној основи“. Али то није наишло на одобравање.

Не свиђа се Француској и Великој Британији

Наиме, стручњаци су оштро критиковали Шпана због његових изјава, посебно имајући у виду да Немачка нема сопствено нуклеарно оружје – и далеко је од тога да га набави, с обзиром на политичку непопуларност таквог потеза.

То Немачку тешко ставља у позицију да предводи питање европског одвраћања, тврде неки аналитичари.

„Овај предлог игнорише стварност“, рекла је Стефани Бабст, бивша заменица помоћника генералног секретара НАТО-а, у интервјуу за немачки јавни радио. „Француска и Британија сигурно не чекају да Немачка коначно дозволи да се њихово нуклеарно оружје мало ‘ротира’.“

Извор: Политико

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.