Почетна » Наша Србија » Манастир који вековима чува Куманско четворојеванђеље

Манастир Куманица

Манастир који вековима чува Куманско четворојеванђеље

Манастир Куманица, као споменик културе прави је драгуљ сјеничког краја. Налази се у селу Врбница у долини реке Лим, уз саму железничку пругу и магистрални пут на граници са Црном Гором. Дуго је био у беспућу али народ га је увек посећивао.

Манастир је посвећен светом архангелу Гаврилу. Тачно време изградње није познато, а ни ктитор. Прво писано помињање је из 1514. године. Обновљен је 2000. године.

Легенда о оснивању манастира

Прича се да је један српски племић, који је бежао од Турака, оставио своје богато имање својим кумовима, који су касније подигли манастир Куманицу.

Још једно предање везано је за Светог Григорија, који је саградио светињу почетком 14. века, а чије мошти и данас почивају у манастиру Куманица.

Манастир Куманица
Манастир Куманица

Сматра се да је био српски просветитељ и архиепископ, али и да је припадао лози Немањића. Једино што се зна је да је чувени српски архитекта Александар Дероко направио први нацрт цркве коју је затекао у рушевинама 1926. године, а после неколико година допунио ју је Ђорђе Бошковић, по коме је црква подигнута између. 16. и 17. века.

“У историји је записанo да се у манастиру Куманица чувало чувено Куманичко четворојеванђеље. Овај наш значајни рукопис настаје почетком 16. века. Портрети јеванђелиста насликаних на том јеванђељу представљали су највеће дело уметности тога времена. Овај наш значајни рукопис данас се налази на чувању у САНУ, Српској академији наука и уметности у Београду”, објашњава Отац Николај, старешина манастира Куманица.

Манастир данас

Пројектом пруге Београд- Бар 1970. године било је предвиђено да железничке шине прођу право преко зарушених манастирских зидова.

“Томе се успротивио Завод за заштиту споменика из Краљева и шине су померене једно десетак метара од манастира и тиме је спречено скрнављење једне од највећих светиња у овом крају”, додаје отац Николај.

За древни манастир Куманицу многи кажу да је други Острог. Међутим, деценијама овај манастир био је у беспућу. Прошлог лета асфалт је стигао до самог манастира што је олакшало приступ верницима, посетиоцима из целог света. Сада монаштво манастира Куманица има у плану и обнову припрате. Надају се поново помоћи из Путева Новог Пазара.

Конак манастира
Конак манастира

 

“Око изградње ове припрате треба нам камен. Они имају ту механизацију, масине да нам дотерају камена и верујем да ће нам помоћи“, истиче отац Николај.

Изградњу пута који води до Куманице обележио је и хумани гест мештанина Бајрама Црновршанина који је поклонио своје земљиште зарад општег добра.

“Држави не тражим никакву надокнаду. Поклон сам извршио, народу сам дао пролаз. Радне земље је скинуто ектер, а пут је прошао пуних готово километар пошто има с почетка отуд, па до завршетка овде. Километар пута. Ту сад пролази бијели свијет”, каже Бајрам Црновршанин, село Захумска.

Чуда у манастиру

– Реч је о младој муслиманки из Бијелог Поља. Била је парализована и рођаци су је донели на носилима. Најпре је преноћила на зидним рушевинама храма, а ујутру када се пробудила, три свештеника су јој прочитала молитву и помазала је освећеним уљем. Након тога се дигла на ноге – прича Тања, и потврђује да се поред „Помози Боже“, у овом манастиру често чује „Иншалах“.

ЧУДЕСНО ИСЦЕЉЕЊЕ МАЛОГ РАДЕТА (6)

Осим ове приче, постоји и једна о чобану Радету Љуићу из Гранчарева, који се разболео са шест година, када је чувао овце. Болест је била толико озбиљна да су лекари једино решење видели у ампутацији ноге. Међутим, његова мајка је од комшија чула за чудотворни манастир и одлучила да га одведе тамо, где је провео неколико дана и потом се потпуно опоравио. Када је следећи пут отишао код лекара на преглед, лекари нису могли да верују да је потпуно здрав.

26. јула када је манастирска слава, овде се одржава велики сабор коме присуствује више од 10.000 људи.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.