Почетна » Слободна зона » Леворукост: Од стигматизације до пожељности

Одувек изазивала предрасуде

Леворукост: Од стигматизације до пожељности

Истраживања су показала да је наша доминантна рука одређена пре него што се родимо. Научници су открили да је генетска активност у бебиној кичменој мождини асиметрична док је у материци. То потенцијално значи да нерођено дете већ бира доминантну руку пре него што се мозак повеже с кичменом мождином током развоја. Иако је некада била стигматизована, леворукост се данас све више препознаје као нормална и чак пожељна карактеристика.

Ова комплексна појава, која укључује генетске, когнитивне и креативне аспекте, још је увек недовољно испитан феномен.

Иако је  леворукост у 25 одсто случајева повезана с генима, ипак 75 одсто зависи од окружења. Неки сматрају да смо еволуирали тако да имамо више дешњака, јер то олакшава сарадњу с другим људима.

Римски цар и велики војсковођа, Јулије Цезар, наводно је започео традицију поздрављања путем додира десном руком, која је данас заживела као руковање.

Ипак, леворукост, односно њен тема настанка, је и даље нејасна у 21. веку, делом због недовољног броја леворуких особа у научним истраживањима.

Предрасуде

Леворукост је одувек интригирала људе и изазивала различите митове и предрасуде.

Постоји неколико митова о леворуким особама, који често произлазе из покушаја да се објасни разлика између леворуких и десноруких људи, а многи од њих су претерани или нетачни.

Најчешће се тврди да су леворуки људи креативнији, због доминације десне хемисфере мозга, задужене за машту и креативност, али научна истраживања нису пронашла довољно доказа који би подржали ову тврдњу.

Постоји мит и да су леворуки људи интелигентнији од десноруких, али нема довољно научних доказа који би потврдили и ову генерализацију.

Мит да леворуки живе краће потиче из истраживања из 1988. године, које је сугерисало да људи који се служе левом руком имају краћи животни век од дешњака.  Каснија истраживања, међутим, показала су да су ови резултати били статистичка грешка.

Предрасуда је и да су леворуки људи махом интровертни и повучени. Истраживања нису пронашла значајну повезаност између леворукости и особина личности.

Постоји веровање да су леворуки људи склонији несрећама због коришћења алата и уређаја дизајнираних за десноруке. Иако може бити изазова, нема довољно доказа за статистички значај.

Неки верују да су леворуки људи бољи у спортовима због елемента изненађења за десноруке противнике. Иако може бити предности у одређеним спортовима, то није универзално правило.

Да ли су леворуки креативнији?

Иако научници још увек нису усагласили ставове о карактеристикама леворуких особа, постоји неколико студија које су показале да су леворуки људи често изузетно креативни.

У основи овог уверења лежи њихова способност да  размишљају ван оквира и воља за истраживањем различитих ствари. Иако се ова веза често спомиње, научно гледано, нема довољно чврстих доказа да су леворуки заиста креативнији од десноруких. Ипак, велики број уметника, музичара и других креативних појединаца су леворуки, што додатно подржава ову перцепцију.

Славни леваци

Особе који се су се доминантно служиле левом руком оставиле су дубок траг у различитим сферама живота. Леонардо да Винчи, генијални уметник, научник и проналазач био је леворук. Његови цртежи, слике и рукописи оставили су неизбрисив траг у историји уметности и науке.

Славни физичар и теоретичар релативности Алберт Ајнштајн је, такође, био леворук. Његове револуционарне теорије промениле су начин на који разумемо свет око нас.

Пионир у области нуклеарне физике и двострука добитница Нобелове награде, Марија Кири, такође је била леворука. Њена истраживања су променила начин на који разумемо атомску структуру.

Поред познатих леворуких личности из историје, постоје и многе славне особе са светске сцене које се служе левом руком.

Џими Хендрикс, легендарни гитариста и певач, између осталих, такође је био леворук. Славна глумица, хуманитарка и редитељка, Анђелина Џоли, бивши председник САД Барак Обама, Сара Џесика Паркер, глумица позната по улози Кери Бредшо у серији „Секс и град”, Џулија Робертс, оскаровка и једна од најпознатијих глумица у Холивуду, такође пишу левом руком. Аустралијска глумица Никол Кидман, британска глумица, сценаристкиња и активисткиња, Ема Томпсон, поп икона, певачица и глумица Лејди Гага, као и легендарна водитељка и продуценткиња Опра Винфри су, такође, леворуке.

Један од најпознатијих леворуких тенисера је Рафаел Надал. Надал је освојио многе титуле, укључујући 14 титула на Роланд Гарросу, што га чини једним од најуспешнијих тенисера свих времена.

Амбидекстери – успешни са обе руке

Амбидекстери су особе које могу подједнако вешто да користе и леву и десну руку за различите задатке. Ова способност је веома ретка и процењује се да само око 1 проценат популације има ову вештину.

Ова особина може да буде резултат генетике, али и тренинга. Неки људи се рађају са овом способношћу, док други могу да развију ову вештину кроз вежбу и праксу.

Мозак амбидекстерних особа често показује уравнотежен рад обе хемисфере, а неки истраживачи верују да они имају боље когнитивне способности. Неки амбидекстери, међутим,  имају проблема са дислексијом или другим тешкоћама у учењу.

Најпознатији амбидекстер је био генијални научник и проналазач Никола Тесла, који је користио обе руке подједнако вешто.

Извор: Политика магазин

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.