Почетна » Наука » Крај ере паметних телефона до 2030: Стиже нешто револуционарније

Промениће начин комуникације

Крај ере паметних телефона до 2030: Стиже нешто револуционарније

За пет година, паметни телефони отиће у прошлост. Екране на додир замениће нешто много револуционарније. Технолошка индустрија тренутно доживљава трансформацију која ће заувек променити начин на који комуницирамо.

На челу овог тектонског помака стоје најистакнутије фигуре технолошког напретка: Илон Маск, Марк Закерберг, Сем Алтман и Бил Гејтс.

Иако су паметни телефони до сада били неизоставан део нашег свакодневног живота, ови водећи технолошки иноватори тврде да је крај коришћења ових апарата неизбежан. У будућности, уместо екрана и тастатура, технологија ће омогућити директну интеракцију наших тела са уређајима, кроз мождане имплантате, електронске тетоваже и наочаре за проширену стварност (AR).

Постојаће само Неуралинк

Илон Маск, оснивач Неуралинка, који предводи развој можданих имплантата који би омогућили корисницима да контролишу уређаје само помоћу својих мисли, верује да ће тако физички интерфејси, попут екрана на додир, постати ствар прошлости. Већ су тестиране прве верзије нове технологије, а у двојицу корисника су успешно имплантирани ови чипови, чиме је демонстрирана почетна функционалност овог револуционарног система.

У јуну 2024. године, корисник са надимком Not Elon Musk поставио је питање на платформи X: „Да ли бисте уградили Неуралинков чип у мозак како бисте могли да контролишете нови X-ов телефон само помоћу мисли?” Масков одговор био је јасан и брз: „У будућности неће бити телефона, постојаће само Неуралинк”.

Паметне наочаре, електронске тетоваже и тајни пројекти

Слично томе, Марк Закерберг, оснивач Мета платформе, посвећен је развоју наочара за проширену стварност (AR). Он предвиђа да ће ове наочаре постепено преузети функцију паметних телефона до 2030. године.

„Верујем да ће паметне наочаре постати наредна велика рачунарска платформа”, истакао је Закерберг у интервјуу за The Verge.

Овај прелаз на напредније технологије, како он види, биће сличан оном који смо доживели преласком са рачунара на мобилне уређаје.

Бивши оснивач Мајкрософта, Бил Гејтс, инвестира у Tech Tats – електронске тетоваже које развија компанија Chaotic Moon. Ове тетоваже са наносензорима омогућавају прикупљање, слање и пријем података, а Гејтс верује да ће једног дана заменити паметне телефоне.

Могућности су широке: од праћења здравственог стања, преко GPS локације, до обављања комуникације путем људске коже.
Иако је технологија још у развоју, њен потенцијал је огроман, нарочито у области медицине, где би могла да омогући рано откривање срчаних и можданих удара.

Ипак, појављују се и озбиљна питања о приватности – ако лични подаци непрекидно путују у централизоване базе, отвара се простор за масовну злоупотребу и контролу какав до сада није виђен.

Извршни директор OpenAI Сем Алтман, у сарадњи с легендарним дизајнером Apple-а Џонијем Ајвом, такође, ради на развоју новог AI уређаја који би могао да замени паметне телефоне, али не у дословном смислу.

„Мислим да не би требало да ни покушавате да направите бољи телефон”, изјавио је Алтман у септембру 2024. на представљању OpenAI у Њујорку, чиме је дао до знања да истражују потпуно нову категорију уређаја. Пројекат је и даље у раној фази, а детаљи се држе у тајности.

Развој Епла

Не деле, међутим, сви овакав поглед у будућност. Супротно овим футуристичким визијама, Тим Кук, извршни директор Apple-а, један је од оних који верују да ће паметни телефони још дуго задржати кључну улогу у нашим животима, наглашавајући да технологија паметних телефона још увек није достигла свој зенит, пише Магазин.

У интервјуу за Wired он је изјавио:

„Сматрамо да ће паметни телефони трајати веома дуго. Биће још иновација.“

Епл је недавно представио iPhone 16, који је интегрисан са напредним могућностима вештачке интелигенције како би корисничко искуство било „што интуитивније”. Кук верује да треба наставити са постепеним унапређењем паметних телефона, уместо да их се радикално одрекнемо у корист неизвесних технологија.

Извор: Политика магазин

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.