Почетна » Економија » Колико зарађују стручњаци за вештачку интелигенцију у Србији?

Србија добила прве менаџере вештачке интелигенције

Колико зарађују стручњаци за вештачку интелигенцију у Србији?

Највише шансе за запослење у Европи имају стручњаци за вештачку интелигенцију, док овај тренд прати и Србија.

ИТ сектор предњачи у запошљавању упркос отпуштањима

Према подацима, највећи број огласа за посао је из области информационих технологија, иако су претходну годину обележила и отпуштања у тој индустрији.

Ипак, ова година доноси и сертификате првој генерацији менаџера вештачке интелигенције.

Прва генерација менаџера вештачке интелигенције у Србији

Неке од нових послова, који ће како се очекује настати уз АI, радиће Миљан Радуновић и Миљан Боричић. Они су међу првих 12 сертификованих менаџера вештачке интелигенције у Србији.

„Да сто АI менаџера има било би мало. Што се тиче самих компанија, доста тога је на нивоу теорије, сви пуно причају о АИ, а мало је оних који умеју то да спроведу у дело.

Вештачка интелигенција није само ствар технологије, примена у бизнису је ствар познавања бизниса, познавање пословних процеса, закона и на крају шта је то и који бенефит може да донесе компанији“, рекао је Радуловић.

Како АI може помоћи компанијама?

Миљан Боричић наводи пример где нам вештачка интелигенција може помоћи.

„Неке варијанте које могу да се у било које предузеће имплементирају без проблема су неке базе знања где колектив може да добије врло брзе одговоре у комуникацији са четботом, то су примене где можемо олакшати људима у контакт центрима“, наводи Боричић.

Много садашњих занимања ће нестати

Милиони садашњих занимања ће нестати, у броју радних места то је готово 75 милиона. Кључна реч постаје преквалификација.

Директор Центра за дигиталну трансформацију Привредне коморе Србије Предраг Николић истиче да су компаније све свесније да није питање избора дигиталне трансформације, већ да је то обавеза.

„Ми имамо неких 50 случајева кроз Центар за дигиталну трансформацију где имамо имплементирана решења АI. Најчешће су то туризам и трговина,“ казао је Николић.

Европа тражи регулацију, док САД и Кина предњаче у развоју АI

Примена вештачке интелигенције и утицај на тржиште рада била је и тема европских и светских лидера на прошлонедељном самиту у Паризу.

Док се Европа залаже за правну регулативу и етичку примену, Сједињене Америчке Државе и Кина воде трку у развоју те технологије без правила игре.

Стефан Баџа, члан делегације Србије на самиту AI у Паризу, наводи да иако је постојао страх од вештачке интелигенције, сада сви желе да је користе.

„Оно што можемо видети претходних неколико година да је био велики страх од АI, сада се већ види да неће она тако брзо бити примењена. Али сви истичу од САД до мањих земаља да желе да искористе вештачку интелигенцију као мотор развоја и раста продуктивности. Оно што је страх је да ће земље које су напредније повећати јаз у односу на мање развијене земље“, истакао је Баџа.

Колике су плате стручњака за вештачку интелигенцију?

Статистички подаци показују да је просечна зарада специјалисте за вештачку интелигенцију код нас између 60.000 и 110.000 евра годишње.

Извор: Eupravo zato, RTS

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.