Да би опремили децу за школу, родитељи морају да издвоје око 22.000 динара по детету. И то само за обавезне уџбенике. Ако имају више школске деце, трошкови достижу вредност једне просечне плате у Србији.
Указује то рачуница родитељског портала Бебац.
Цене основних комплета уџбеника за ученике основне школе крећу се од 9.000 до 22.000 динара, у зависности од разреда које дете похађа, али и од избора издавача чији се уџбеници користе.
Ова процена не укључује трошкове друге школске опреме, као што су свеске, оловке, шестари, лењири…
Ко ове године има право на бесплатне уџбенике?
Влада Србије проширила је право на бесплатне ужбенике у школској 2024/2025 години на додатне категорије породица.
Како је најављено из Министарства просвете, једна од новина је да ће право на бесплатне уџбенике имати и ученици из породица са једним родитељом. И то уколико је други родитељ преминуо или је непознат.
Додатно, ово право добиће и ученици који болују од ретке болести. Те ученици који остварују право на туђу негу и помоћ.
Поред њих, право на бесплатне уџбенике имаће и ученици из породица у којима је троје и више деце у систему образовања и васпитања. Али, не сва деца.
„Ако јавну основну школу похађа више деце из породица које остварују право за добијање уџбеника на основу овог критеријума, уџбенике добија дете/деца која су прва почела да стичу основно образовање и васпитање“, наводи се у одлуци.
Право на бесплатни наставни материјал добили су и ученици првог и другог разреда јавне основне школе са делимичним или трајним оштећењем слуха, а којима су потребни прилагођени уџбеници у електронском формату, са видео садржајима на српском знаковном језику.
Категорије и предмети
Право на бесплатне уџбенике у школској 2024/2025 години имаће и ученици из социјално/материјално угрожених породица, (примаоца новчане социјалне помоћи), ученици који основношколско образовање и васпитање стичу по индивидуалном образовном плану (укључујући и ИОП), ученици са сметњама у развоју и инвалидитетом, који се образују по индивидуалном образовном плану, а потребни су им прилагођени уџбеници, као и ученици који образовно-васпитни рад не остварују по индивидуалном образовном плану, а којима је потребно прилагођавање (увећан фонт, Брајево писмо, електронски формат).
Право на бесплатне уџбенике остварује се за предмете математика, српски језик/матерњи језик, свет око нас, природа и друштво и страни језик као обавезни предмет. У другом циклусу основног образовања и васпитања за предмете математика, српски језик и књижевност/матерњи језик, први страни језик, географија, историја, хемија, физика и биологија.
У одлуци се појашњава да се новац за бесплатне уџбенике, уколико исту ствар суфинансирају локалне самоуправе, се неће обезбеђивати из буџета Србије.
Министарство је за набавку бесплатних у буџету за ову годину обезбедило 792 милиона динара.