Почетна » Економија » Колике зараде очекују ратари ове године

Колике зараде очекују ратари ове године

Прва цена жита новог рода готово једнака с прошлогодишњом, али стручњаци сматрају да ће у наредном периоду бити благог повећања. Жетва пшенице у Србији, једна од ранијих у последњих неколико година, увелико траје. Међу првим ратарима који су изашли на њиве јесу они из јужног Баната који су недавно изјавили за наш лист да очекују просечан принос жита, од око пет тона по хектару, али су зараде још неизвесне јер је због временских неприлика утрошено више ђубрива да би се сачувао квалитет зрна. Истовремено, олујне кише поплаве ометају жетву у Европској унији – тржиште је „нервозно” и бележи раст цене пшенице, али не задуго, пише „Агроинфонет”. У Француској, која је највећи произвођач пшенице у Европи, кише и олује спречавају жетву. Све је већа забринутост ратара за принос и квалитет зрна, што користе трговци и траже начин да профитирају.

Међутим, у Русији је дошло до побољшања услова за принос пшенице – род можда не буде „само” 80 милиона тона како је раније прогнозирано. То ће ублажити лошију жетву у ЕУ, што значи и више пшенице на светском тржишту.

– Цена пшенице прати светски тренд раста, вести из Украјине и Русије узнемиравају трговце, али цена жита неће спектакуларно порасти на јесен – наводи овај портал предвиђања која не иду наруку ратарима у Европи па тако и Србији.

Какве се зараде ове године могу очекивати у ратарству и има ли изгледа да буду веће него прошле сезоне када произвођачи нису били претерано задовољни?

Ако је судити по последњим дешавањима на домаћој берзи, ситуација би мање-више могла да буде слична. Протекле седмице на Новосадској берзи закључен је први уговор за пшеницу род 2024. године, али је целе недеље био приметан ценовни раскорак између понуде и тражње, који је отежавао закључење берзанских уговора. Пшеница новог рода прометована је у распону од 20,5 до 21,5 динара по килограму, што се готово у динар подудара с прошлогодишњим берзанским ценама жита средином јула.

Аграрни аналитичар Жарко Галетин каже за „Политику” да су прогнозе углавном неизвесне и сваке године светске агенције у овом периоду излазе за подацима, често врло опречним, из дана у дан, па их треба узети с резервом.

– Оно што је извесно јесте да ће светски биланси бити прилично натегнути. Зато сматрам да ће се тржиште вратити у нормалу, у смислу да би цена пшенице од јесени могла благо да расте да би достигла сезонски пик пред нову годину – истакао је наш саговорник и додао како очекује да неће поновити прошлогодишња, врло неповољна ситуација за произвођаче када је цена жита на почетку жетве била практично и највиша и после је само падала, што је супротно свакој тржишној логици.

– Прошла економска година била је ван тржишне логике. Очекујем релативно уобичајену годину што се тиче ценовних померања, али не са тако брзим растом одмах од септембра. Мислим да произвођачи могу да се надају нешто бољим зарадама јер у сваком случају не очекујем да ће цена падати – рекао је Галетин, напомињући да ипак и даље треба узети у обзир нестабилну светску ситуацију која утиче и на тржиште житарица.

Извор: Политика

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.