Научници са Универзитета Западна Енглеска Бристол проценили су утицај различитих звукова на наш свакодневни живот спроводећи серију лабораторијских експеримената на 68 волонтера.
Испитаницима су дата три троминутна аудио снимка који садрже: чисте звукове из природе, чисте звукове из природе помешане са саобраћајном буком аутомобила који се крећу брзином од 30 километра на сат и чисте звукове из природе помешане са саобраћајном буком аутомобила који се крећу брзином од 65 километара на сат.
Научници су затим проценили како су се емоционално стање и ниво анксиозности учесника променили након слушања аудио записа.
Резултати су показали да природни звуци смањују стрес и анксиозност, а такође помажу у враћању расположења. Међутим, укључивање буке на путу смањује овај позитиван ефекат, посебно у случају звукова у саобраћају када се кола крећу великом брзином.
„Наша студија показује да слушање звукаова из природе помаже у смањењу стреса и анксиозности, али звуци које је створио човек, као што је саобраћајна бука, могу смањити њихов позитиван утицај. Смањење брзине саобраћаја у градовима важан је корак ка омогућавању већем броју људи да искусе позитиван утицај природе на њихово здравље и добробит“, закључили су научници, преноси сајт „zdr.ru“.
Студија је објављена у научном часопису „Plos One“.