Новац може да изазове читав спектар тешких емоција код многих од нас. Ова анксиозност само расте када живимо у економски нестабилним временима или не долазимо из богатства.
Навигација кроз ова осећања може деловати неугодно, непријатно, па чак и застрашујуће. Али важно је знати да је и даље могуће доносити паметне одлуке које ће вам помоћи да постанете финансијски стабилни. Ево неколико савета прилагођених српском окружењу како да изградите здрав однос са новцем и останете у контроли својих личних финансија.
Ослободите се ограничавајућих уверења о новцу
Према стручњацима за личне финансије, први корак ка стицању богатства је веровање да га заслужујете. Изградња менталитета о новцу је кључна. То значи веровати да вам је финансијска стабилност доступна и да сте вредни благостања упркос изазовним економским околностима у Србији. Без тог менталног става, остале стратегије су у суштини безначајне.
Изградња новчаног менталитета почиње намерним подсећањем на ресурсе и могућности око нас, чак и када се чини да су ограничени. Почните примећивањем својих негативних образаца размишљања о новцу и замените их позитивнијим. Полако ћете научити да очекујете просперитет и преобликујете понашања која подржавају ваш раст. Када то учините, моћи ћете да се пријавите за послове, преговарате о плати или тражите повишицу са више јасноће и самопоуздања.
Преузмите одговорност за своје финансије
Многи у Србији ће се вероватно суочити са неочекиваним, високим хитним трошком у неком тренутку живота. Дакле, како можемо да се осећамо финансијски стабилно када се ово догоди? Ево неколико стратегија које могу помоћи у бољем управљању новцем:
- Обратите се некоме коме верујете – било да је то члан породице, партнер или пријатељ. Чак и ако ова особа не може директно да реши ваше проблеме, разговор о стресу може вам помоћи да боље разумете своја осећања
- Смислите план отплате. На основу конкретних трошкова, проверите да ли можете да вршите мање уплате током времена уместо да платите цео износ одједном. Схватите да бити финансијски мудар не значи бити без дуга. Уместо тога, ради се о учењу управљања трошковима – чак и ако имате дуг успут.
Увек поставите временски оквир за своје финансијске циљеве
Лакше је остварити наше циљеве када поставимо реалан временски оквир за њихово постизање. Што сте конкретнији у погледу онога што покушавате да постигнете са својим новцем, то ће вам бити лакше да се држите својих циљева.
Као први корак, почните тако што ћете се запитати да ли је ваш временски оквир реалан с обзиром на вашу тренутну финансијску ситуацију у Србији. Ако није, можете продужити временски оквир или потражити начине да повећате приходе (на пример, кроз додатни посао или развијање нових вештина).
Направите фонд за хитне случајеве
Један од најбољих начина да почнете да штедите је да одвојите нешто новца као фонд за хитне случајеве за неочекиване трошкове. Требало би да тежите да имате довољно уштеђевине да покријете барем 3-6 месеци трошкова, посебно ако тек почињете да штедите или још увек отплаћујете дуг.
Фонд за хитне случајеве може ублажити стрес повезан са новцем. Прво, пружа вам психолошку сигурност да останете смирени током изазовних периода као што су губитак посла или економска нестабилност. Друго, у случају да се суочите са личним хитним случајем, као што је поправка аутомобила или изненадни здравствени проблем, имаћете једну бригу мање. На крају, то ће вам помоћи да изградите дисциплину да редовно правите буџет и учиниће вас свеснијим своје финансијске ситуације.
Креирајте разноврстан портфолио улагања
Када штедимо новац на банковном рачуну, његова вредност често не успева да прати инфлацију због релативно ниских каматних стопа. Зато стручњаци препоручују паметно инвестирање као начин очувања вредности новца и потенцијалног раста.
Како да инвестирате у Србији? Кључ је у изградњи разноврсног портфолија улагања. Неки примери укључују куповину некретнина, улагање у сигурне државне обвезнице, инвестирање у поуздане компаније на Београдској берзи, као и разматрање алтернатива попут злата или других племенитих метала. Диверсификација помаже у управљању ризиком тако што обезбеђује да сав ваш новац не буде везан за један вид улагања. Добро избалансиран портфолио би требало да садржи различите типове инвестиција које нису превише међусобно повезане. Тако се смањује промењивост портфолија без нужног жртвовања потенцијала за раст.
Дакле, уз промишљене одлуке и паметна улагања, могуће је стећи контролу над својим личним финансијама и избећи замку прекомерног задуживања, чак и у изазовном економском амбијенту Србије. Суштина је у позитивном менталном ставу, постављању реалних циљева са роковима, креирању фонда за хитне случајеве и изградњи разноврсног инвестиционог портфолија. Уз ове стратегије, финансијска стабилност и душевни мир су достижни без обзира на спољне околности.