Компанија Мета саопштила је да је почела да користи нову технологију вештачке интелигенције како би идентификовала малолетнике који су лажно пријавили своје године приликом регистрације на Инстаграму.
Корисници за које систем процени да су млађи од 18 година аутоматски ће бити пребачени у такозване „Тинејџерске налоге“, режим са појачаним безбедносним мерама.
Нова АИ технологија
Нова АИ технологија, названа „адулт класифајер“, анализира различите сигнале са налога, укључујући интеракције са садржајем, поруке као и односе међу пратиоцима.
На основу тих података, систем може да закључи да ли корисник заиста припада старосној групи за коју се пријавио. Ако открије неслагања, Инстаграм предузима кораке и пребацује налог у безбеднији режим, без обзира на пријављени датум рођења.
Шта доносе Тинејџерски налози?
Тинејџерски налози, које је Мета увела прошле године, креирани су са циљем да младе кориснике заштите од неприкладног садржаја и потенцијалних злоупотреба. Ови налози укључују аутоматска подешавања која
постављају налог као приватан по дифолту, ограничавају ко може да шаље поруке кориснику, филтрирају садржај неприкладан за млађе од 18 година и укључују функције за контролу времена проведеног на апликацији као и аутоматско искључивање нотификација током ноћи
За кориснике млађе од 16 година неопходна је и сагласност родитеља за промене ових подешавања.
Преко 54 милиона налога већ пребачено
Мета је објавила да је до сада широм света пребацила више од 54 милиона налога у Тинејџерски режим. Ипак, компанија наглашава да, уколико корисник сматра да је грешком пребачен, има могућност да оспори одлуку и поднесе додатне доказе о свом узрасту.
Из Мете наводе да су посвећени даљем унапређењу прецизности своје технологије, истичући важност сарадње са родитељима у циљу осигурања безбедности млађих корисника. Препоручују родитељима да провере да ли су датуми рођења на налозима њихове деце тачно унети.
Контроверзе: АИ четботови под лупом јавности
Иако Мета улаже напоре у заштиту малолетника, суочава се и са озбиљним критикама. Према извештајима, АИ четботови доступни на платформама као што су Вотсап, Фејсбук и Инстаграм, понекад су улазили у неприкладне разговоре са корисницима који су се представљали као деца.
У неким случајевима, ови ботови користили су гласове познатих личности и ликова из Дизнијевих филмова, што је изазвало додатну забринутост међу стручњацима за безбедност на интернету.
Мета обећава даља побољшања
Иако нова АИ решења представљају значајан корак у унапређењу сигурности на Инстаграму, стручњаци упозоравају да је потребно стално усавршавање технологије и већа транспарентност у њеном раду.
Из компаније поручују да ће наставити да развијају додатне механизме заштите и да ће приоритет остати безбедност младих корисника у све комплекснијем дигиталном окружењу.