Научници су направили корак ближе томе да научна фантастика постане стварност, постигавши прву двосмерну комуникацију између појединаца током луцидног сањања.
REMspace и експеримент инспирисан филмом ‘Inception’
У експерименту који звучи као сцена из филма ‘Inception,’ REMspace – стартап са седиштем у Калифорнији који дизајнира технологију за побољшање сна и луцидног сањања – наводно је разменио поруку између две особе које су спавале.
Компанија је користила ‘посебно дизајнирану опрему’ која је укључивала ‘server,’ ‘apparatus,’ ‘WiFi’ и ‘сензоре,’ али није прецизирала тачну технологију коју су користили.
Размена порука кроз јединствени језик
Учесници студије су спавали у одвојеним домовима док су истраживачи из REMspace-а послали реч створену кроз јединствени језик између њих.
Michael Raduga, CEO и оснивач REMspace-а, рекао је: ‘Јуче је комуникација у сновима изгледала као научна фантастика.
Потенцијал технологије за будућност
‘Сутра ће бити толико уобичајена да нећемо моћи да замислимо наше животе без ове технологије.
‘Ово отвара врата безбројним комерцијалним апликацијама, преобликујући начин на који размишљамо о комуникацији и интеракцији у свету снова.’
Научна валидација још увек није постигнута
Технологија још није прегледана нити поновљена од стране научника. Али, ако буде потврђена, представљала би велики искорак за истраживање сна и могла би имати примене у лечењу менталног здравља, обуци вештина и још много тога, наводи REMspace.
Детаљи експеримента са луцидним сањањем
REMspace је користио ‘посебно дизајнирану опрему’ како би омогућио двема особама да успешно размене једноставну поруку док су луцидно сањале, тврдила је компанија.
Шта је луцидно сањање?
Луцидно сањање је стање када је особа свесна да сања док је још увек у сну.
Ово омогућава да у сну изводе самусмерене радње, уместо да насумично интерагују са ‘светом снова’ без осећаја контроле.
Ова појава се дешава током REM фазе сна, или фазе Rapid Eye Movement, када се снови обично јављају.
Технологија још увек обавијена тајном
REMspace није открио тачно коју опрему су користили у свом експерименту, али су рекли да је експеримент укључивао ‘apparatus’ који је пратио мождане таласе учесника и друге биолошке податке током експеримента.
Даљинско праћење можданих таласа
Такође је укључен ‘server’ који може детектовати када учесници уђу у луцидни сан и генерисати поруке које им се преносе.
Два учесника студије су спавала у одвојеним домовима док су њихови мождани таласи били даљински праћени путем apparatus-а, који је слао податке на server.