Кфор је од тренутка доласка на Косово и Метохију проценио да је угроженост манастира Високи Дечани – трајна, каже историчар Лука Јовановић поводом вежби међународних снага на КиМ за имплементацију плана одбране овог манастира.
То што је Кфор извео вежбу, каже Јовановић, не мора нужно да значи да се нешто спрема, већ представља увежбавање међународних трупа свесних да Албанци у сваком тренутку могу насрнути на овај српски средњовековни бисер који се већ налази на Унесковој листи угрожене светске баштине.
Ова војна вежба је омогућила да се побољша капацитет размештања јединица за брзо реаговање, како са возилима, тако и са хеликоптерима, наведено је у објави Кфора на друштвеним мрежама. Јовановић подсећа да је Кфор мисија која има мандат да врши војну улогу, односно безбедносна, диверзиона, офанзивна и сва друга војна дејства на простору Аутономне покрајине Косово и Метохија. Њима и Београд признаје ту улогу, као и све остале међународне организације.
Такве вежбе нису ништа ново и током године се више пута одржавају, али свако то може протумачити на другачији начин. Свака регуларна стајаћа војска врши маневре у својим реонима и територијама које обезбеђују, а тако и Кфор ради. У овом случају врши процене угрожености и вероватноће до каквих све сценарија може доћи, а уз то ради и припреме својих војника за такве евентуалности, рекао је Јовановић. Он је објаснио и то да се војници Кфора константно смењују, а да се чак и њихова команда мења релативно брзо. Њима је битно да у сваком тренутку нови регрути и чланови мисије буду спремни да се носе са изазовима и буду упознати са оним што их евентуално може очекивати. Они морају да буду ти који ће стати у одбрану манастира, цркава и свих мањина на Косову и Метохији у случају да такозвано Косово, опет крене у обрачун са српском заједницом.
Трајна угроженост и вечна мета – Високи Дечани
Могло се приметити да су војници Кфора у случајевима када је на северу Косова и Метохије долазило до масовних протеста, па чак и проблема са полицијом, увежбавали и разбијање демонстрација. Они се, каже Јовановић, само спремају на оно шта је тренутни безбедносни изазов на Косову и Метохији.
Кфор је и овог пута проценио безбедносни ризик који се надвио над светињама Српске православне цркве, овај пут конкретно над манастиром Високи Дечани. Цела област Метохије и метохијских манастира увек је била угрожена од стране Албанаца, нарочито оних „народних самоиницијативних елемената“ који су кретали у различите акције. И Пећка патријаршија и Високи Дечани и низ мањих манастира који се налазе у њиховој околини налазе се под непосредном претњом, што локалних Албанаца, што Албанаца који су ту у транзиту или привременом боравку. Кфор је од тренутка свог доласка на Косово и Метохију проценио да је угроженост манастира Високи Дечани – трајна. Већину српских манастира на Косову и Метохији Кфор више не чува, већ их, по потреби, обезбеђује тзв. косовска полиција. Јовановић, међутим, тврди да сам Кфор, као ни други међунардони представници, немају поверења у косовску полицију када је реч о Дечанима.
Не желим да одвајам манастире на Косову и Метохији, они припадају сви једном реду, реду манастира Српске православне цркве, али манастир Дечани је тај који је у међународној јавности најпрепознатљивији по својој лепоти и духовности. Као такав, он представља вечну мету онима који га доживљавају као последњи симбол Српства у Метохији.
Манастир Високи Дечани – Sputnik Србија, 1920,
Епархија узвраћа ударац
Јовановић такође истиче да није чудо што снаге Кфора морају често увежбавати своје екипе за случај албанског напада када приштински високи функционери позивају отворено на линч и етничко чишћење српског народа.
Тако је високи функционер партије Нова косовска Алијанса Селим Пацоли у два наврата позвао на спровођење „Олује“ против српског народа на Косову и Метохији. На томе се није зауставио – означио је СПЦ као „главног подстрекача четничких банди“ које су, како тврди, „на православни празник убијале и спаљивале“.
Епархија рашко-призренска поднела је основном јавном тужилаштву у Приштини кривичну пријаву против Пацолија и то због кривичног дела изазивања раздора и нетрпељивости. Јовановић сматра да је овај потез изузетно добар. Он подсећа да је Епархија дуго година ћутала на овакве претње, пишући само саопштења или не одговарајући на њих уопште. Ово је, сматра наш саговорник, акт који треба поздравити, јер уколико већ такозвано Косово себе прокламује за „најдемократскију државу 21. века и Европе“, онда би оно само требало да реагује против оваквих испада. Добро је што је Епархија то учинила. Она као верска заједница има широки спектар права на Косову и Метохији и изузетно добро је призната и прихваћена од стране међународних мисија, Кфора, Еулекса, као и свих осталих међународних представника. Чак је у добрим односима и са амбасадама и амбасадорима на простору Косова и Метохије.
Јовановић објашњава да је Епахија својевермено најбоље успела да се одбрани од оваквих претњи и оптужби тако што је отворила врата свих својих манастира, цркава и свих својих објеката свим међународним представницима. Ти представници су, каже наш саговорник, радо виђени гости у српским светињама. То је случај и са Дечанима где се слободно може рећи да уз Србе и припадници италијанског контингента и народа драги гости.
Улога и допринос италијанских војника у Кфору у очувању и неговању српске културе и поштовању братства манастира Високи Дечани препозната је не само од стране монаха, већ и од целокупног српског народа. Са друге стране, епархија је направила одличан потез тиме што је започела судски процес против Пацолија и сматрам да ће све то имати добар епилог. Требало би да такозвана „најдемократскија држава 21. века“ зна да осуди и верску нетрпељивост према српском народу и православној вери, а не само да прави лажне оптужбе, закључује Јовановић.