ЗАГРЕБ – Хрватски центар за суочавање с прошлошћу – Документа је данас поново упозорила да комплекс Голог отока у којему су затварани политички противници комунистичког режима већ деценијама пропада те позивају Управу и Министарство културе и медија да објаве шта се од 2016. предузело ради сталне заштите овог комплекса. „Срамотно је да Голи оток и Свети Гргур још нису заштићени као важан део културне баштине не само Републике Хрватске већ и света. Одлука о превентивној заштити од Управе за заштиту културне баштине, Конзерваторског одељења у Ријеци донета је 2016. године“, наводи се у саопштењу Документе. Логор за стварне и наводне присталице Стаљина.
Голи оток је од 1949. до 1956. године био логор за стварне и наводне присталице Стаљина. Затвореници су довођени у логор без правичног суђења, често само на основу сумњи, без икаквих стварних доказа. Услови у логору су били нехумани. Логораши су се суочавали с бруталним психо-физичким насиљем, жеђи, глади и болестима. Процењује се да је на Голом отоку умрло готово 300 особа, наводи се у саопштењу Документе.
По повратку с Голог отока, бивши затвореници су праћени и најчешће нису могли доћи до запослења или напредовати у каријери, а њихове породице су тим искуством остајале трајно обележене. Међу процењених 13.100 затвореника, преко 3000 је било из Црне Горе, што је пропорционално далеко највећи број затвореника посматрано према броју становника. Докуента и Акција за људска права из Подгорице јуче су на Голом отоку организовале комеморативно окупљање поводом 75. годишњице доласка првих затвореника у овај логор. Циљ окупљања је изразито поштовање према хиљадама жртава психичке и физичке тортуре на Голом отоку, Св. Гргуру и другим логорима за преваспитање политичких затвореника и упозорити на значај суочавања с чињеницама о тим логорима у које су људи довођени без правичног суђења, пренела је Хина.
Циљ је и подсетити на значај заштите људских права на слободу мишљења, изражавања, на правично суђење и забрану тортуре, да се такве нељудске страхоте у државној режији више никад не би поновиле. Учесници окупљања су поручили да Голи оток треба претворити у острво сећања, образовања и образовног туризма примереног том месту, преноси Танјуг.