Гејминг индустрија у Србији забележила је у 2024. години раст прихода од 22 одст. Укупни процењени приход је 214 милиона евра, показује годишњи извештај Асоцијације индустрије видео игара Србије.
Током прошле године порастао је и број радника у овој индустрији, са 3.419 у 2023, на 3.596 у 2024. години. Поред тога, порастао је и број запослених жена у гејминг индустрији, па тако оне сада чине 31 одсто читавог сектора, што Србију позиционира међу европске лидере по броју женских гејминг професионалаца.
Осим што је број радника порастао, порастао је и број произведених игрица у току 2024. године. Тако је у односу на 2023. годину број произведенх видео игара порастао за 14, односно са 30 на 44 игрице.
Од објављене 44 игрице 17 су „core games“ односно оне направљене за конзоле, док је 27 њих за мобилне телефоне.
Михајло Јовановић-Џарил, директор Асоцијација индустрије видео-игара Србије каже да најновији извештај о стању српске гејминг индустрије потврђује наставак раста прихода и броја запослених, „што је изузетно охрабрујуће“.
„Ипак, први пут бележимо и благи пад броја студија које активно раде на развоју игара. Промене у структури индустрије указују на еволуцију нашег екосистема, због чега је важно да стратешки приступимо подршци и зрелим компанијама и онима које тек улазе на сцену како бисмо очували динамичан и одржив развој целокупне индустрије”, истакао је Јовановић-Џарил.
Од компанија које се баве гејмингом 49 одсто има канцеларије ван Србије, већином у Сједињеним Америчким Државама и у Ирској.
Највише канцеларија у којима се производе игрице налази се у Београду (39) и Новом Саду (13), докс се у Нишу налази четири, Крагујевцу две, а у Црвенки, Панчеву, Вршцу и Шапцу по једна.
Игре направљене у Србији преузете или купљене 300 милиона пута
У Србији 55 одсто компанија развија оригиналне своје производе. Извештај који је ибјавила Асоцијација индустрије видео игара Србије показује да су игрице које су произведене у Србији (иако су неке настајале и на другом месту) купљене или преузете скоро 300 милиона пута.
Истраживање показује и да чак 78 одсто гејмерских студија употребљава вештачку интелигенцију у свом пословању, као и да један гејминг професионалац у истој компанији ради просечно скоро пет година.
У канцеларијама које послују у Србији а у којима се производе видео игрице говори се на енгелском, затим српском и руском језику.
Као најбоље бенефите тог посла, запослени испитаници су током спроведене анкете извдојили то што могу да бирају одакле ће да раде, затим приватно здравствено осигуирање, али и то што имају на послу собу за разоноду, краћи радни дан и храну и пиће на послу.
Топ 10 компанија зарадиле укупно 19 милиона евра
Топ 10 српских компанија су у 2024. години зарадиле укупно 19 милиона евра, а приход по запосленом 66.000 евра.
На питање каква је будућност гејминг индустрије у Срибји, 61 одсто њих је рекло да је општимистична, 15 је исказало неутралност по овом питању, 12 одсто види будућност песимистично, девет одсто комплетно оптимистично и три одсто комплетно песимистично.