Дефицити буџета и растући дуг САД представљају „све већи ризик“ за глобалну економију и морају се хитно решавати, упозорава Међународни монетарни фонд (MMF) у четвртак.
Национални дуг земље расте, приближава се износу од 35 билиона долара, показују подаци. Федерални буџетски дефицит САД скочио је са 1,4 билиона долара у фискалној 2022. години на 1,7 билиона долара прошле године, према најновијим подацима ММФ-а.
Дефицит од 1,9 билиона долара
Канцеларија за буџет Конгреса, званични фискални надзорник у САД, предвидела је почетком овог месеца да ће дефицит вероватно достићи 1,9 билиона долара ове године, што представља око 7% БДП-а.
„Тако високи дефицити и дуг стварају све већи ризик за економију САД и глобалну економију, потенцијално доводећи до виших трошкова фискалног финансирања и све већег ризика за глатку рефинансирање доспелих обавеза“, наводи ММФ у изјави поводом прегледа економских политика САД у оквиру „Члана 4“.
„Ови хронични фискални дефицити представљају значајно и упорно неусклађеност политике коју је потребно хитно решавати“, додаје се.
САД су премашиле свој дугорочни лимит дуга
САД су премашиле свој дугорочни лимит дуга, који је законски постављен на 31,4 билиона долара, у јануару 2023. Након месеци упозорења о предстојећем банкроту од стране Министарства финансија САД, председник Џо Бајден потписао је закон о дугу у јуну 2023. који је суспендовао овај лимит до јануара 2025. године.
Ово је ефективно омогућило влади да настави да се задужује без ограничења до следеће године. Дуг је скочио на 32 билиона долара мање од две недеље након што је закон одобрен и од тада непрестано расте.
Критика ММФ-а упућена тровинској политици Вашингтона
ММФ је такође упутио оштру критику према све агресивнијој трговинској политици Вашингтона. У очигледној референци на ескалацију тензија са Кином, надзорник је рекао да „стално ширење трговинских ограничења и недовољни напредак у решавању рањивости које су истакнуте банкротствима банака 2023. године“ могу угрозити финансијску стабилност широм света.
Дуг је на највишем нивоу од II светског рата
Изјава ММФ-а је само најновије упозорење на прекомерно трошење САД. У уторак, Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) саопштила је да је однос дуга САД према БДП-у на највишем нивоу од Другог светског рата. Однос дуга према БДП-у је метрика која се користи за процену способности земље да отплати своје дугове.
Прошле године, дуг земље порастао је на 122% њеног БДП-а, према ОЕЦД-у.