Почетна » Спорт » Да ли знате у којим спортским дисциплинама рекорди нису оборени више од деценије?

Да ли знате у којим спортским дисциплинама рекорди нису оборени више од деценије?

Док се елитни спортисти такмиче за највиша признања на Летњим олимпијским играма 2024. у Паризу, барем неколико светских рекорда ће несумњиво пасти.

Трка на 100 метара и пливање на 50 метара слободним стилом

Али неки од најбржих олимпијских догађаја — трка на 100 метара и пливање на 50 метара слободним стилом — нису убрзали темпо више од деценије. Иако су рекорди створени да би се обарали, отворено је питање колико брже људи могу ићи на копну или води.

На копну, рекорди у трци на 100 метара трају од 2009. за мушкарце и 1988. за жене. Јамајчански спринтер Јусеин Болт је претрчао трку за само 9.58 секунди са максималном брзином од скоро 45 километара на сат, оборивши свој претходни светски рекорд за нешто мање од десетинке секунде.

Јусеин Болт након обарања светског рекорда у Берлину
Foto: Sports Mole / Jusein Bolt nakon obaranja svetskog rekorda u Berlinu

У међувремену, женски рекорд држи америчка спринтерка Флоренс Грифит Џојнер, која је завршила трку за 10.49 секунди.

Мушкарци трче секунду, а жене три секунде више од почетка вођења евиденције

Времена за трку на 100 метара су се смањила за око једну секунду за мушкарце од када је почело вођење евиденције 1912. године. Жене трче трку око три секунде брже од када је постављен први рекорд 1922. године.

Иако је Флоренс Грифит Џојнер тренутна рекордерка за жене, рекорд је под сумњом. Ветрови преко 2 метра у секунди дисквалификују нове рекорде. Мерач ветра је забележио 0, али друге трке тог дана су забележиле ветрове. Ипак, рекорд стоји.

Флоренс Грифит Џојнер
Foto: Scroll.in / Florens Grifit Džojner

Почевши од 1968. године, нека времена рекорда су била необично виша од ранијих. То одражава прелаз на електронско мерење времена, са прецизношћу до стотинке секунде. Претходна ручна мерења су заокруживана на најближу десетинку секунде.

Људи би могли да развију брзину од 60 km/h

На основу људског хода и наше снаге мишића, истраживања сугеришу да би људи могли бити способни да трче брзином од око 60 кm/h. То је 100 метара за 5.625 секунди. Али стварности брзине спринта углавном зависе од технике, каже Рос Милер, биомеханичар са Универзитета Mериленд у Колеџ Парку.

„Спринт би требало да буде максималан напор сваким кораком“, каже Милер. „Максималан, тренутни напор све време.“ Максимална брзина зависи од тога колико мало времена наша стопала морају да буду у контакту са земљом, док још увек примењују силу потребну да нас погурају напред.

Могуће је да нико још није трчао максималном брзином јер нико није имао физичку способност, каже Милер. Или можда зато што права особа није имала приступ тренингу, или није „све то спојила у савршену трку.“ У протеклом веку, најбрже време за трку на 100 метара се смањило за једну секунду за мушкарце и око три секунде за жене.

Много је теже за људе да се крећу брзо у води

У трци на 50 метара слободним стилом, рекорд за мушкарце држи Цезар Сиело Фиљо, пливач из Бразила, који је препливао дужину базена за 20.91 секунду 2009. године

Цезар Сиело Фиљо
Foto: SwimSwam / Cezar Sielo Filjo

— нешто мање од једне четвртине Болтове просечне брзине трчања. 2023. године, шведска пливачица Сара Сјестрем је препливала трку за 23.61 секунду, поставши рекордерка за жене.

Сара Сјестрем
Foto: Vijesti / Sara Sjestrem

 

Оба најбоља времена су отприлике три секунде мања од првих рекорда постављених 1970-их година.

Брже пливање Времена светских рекорда за мушкарце и жене у трци на 50 метара слободним стилом су се смањила за око три секунде од када је почело вођење евиденције крајем 1970-их.

Талас нових рекорда је дошао доласком нових костима

Талас нових рекорда је дошао 2008. и 2009. године, када је нова линија купаћих костима произведена од стране компаније Speedo ушла у базене. Скупи материјал је компресовао тела пливача и такође их учинио пловнијим, дајући пливачима који су их носили предност у брзини. Костими су забрањени из такмичења 2010. године.

Пливање је спорије од трчања углавном зато што је вода много гушћа од ваздуха, каже Тимоти Веи, флуидни динамичар са Универзитета Noрт Вестерн у Еванстону (Илинои). Али такође, „сви имамо ову куглу за куглање између рамена. И то ствара огромну количину отпора.“

За брзину пливања, непознато је колико простора за напредак постоји

Пливање са телом паралелним са површином воде може помоћи да се елиминише отпор наших мање-него-идеалних рамена. Супербрзи пливачи слободним стилом такође подижу лактове што је могуће више изнад воде, зарањајући руке драматично близу вертикале са водом како би се повукли напред.

„Ако правилно изводите технику, и можете постићи што већи број завеслаја“, каже Wei, „та комбинација ће вас натерати да идете што брже можете.“

Извор: sciencenews.org

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.