Почетна » Економија » Цена ораница у Србији расте: Где је земљиште најскупље, а где најјефтиније?

Пораст цена пољопривредног земљишта

Цена ораница у Србији расте: Где је земљиште најскупље, а где најјефтиније?

Просечна цена ораница код нас је била 7.500 евра, а испод 10.000 и у многим државама попут Мађарске, Француске, Бугарске, Румуније.

Просечна цена ораница у Европи

Просечна цена хектара обрадиве земље у Европској унији износила је 11.791 евро у 2023, показују последњи објављени подаци Евростата. Медији преносе да цене хектара непрестано расту из године у годину, али и то да се значајно разликују у државама чланицама па и у самим регионима.

Где је земљиште најјефтиније, а где најскупље?

Најниже просечне цене забележене су у Хрватској, 4.491 евро по хектару, Летонији 4.591 и Словачкој 5.189 евра.

Према званичним подацима, убедљиво најскупље земљиште пријављено је на Малти и то невероватних 283.039 евра, а потом следе Холандија са просеком цена од 91.154 евра и Луксембург где се пољопривредно земљиште продавало у просеку за 42.540 евра.

Цена земљишта у Србији у поређењу са ЕУ

Ако се ови подаци упореде са тржишним приликама у нашој земљи, просечна цена хектара у том периоду у Србији била је испод просека ЕУ, али значајно већа него у Хрватској, рецимо. У истом периоду у Србији је просечна цена хектара била 7.500 евра, али је испод 10.000 евра била и у многим државама ЕУ попут Мађарске, Француске, Бугарске, Финске, Румуније…, објавио је портал „ec.europa”.

Раст цена у Србији током 2024. године

Према званичним подацима Републичког геодетског завода (РГЗ), већ у првом полугодишту 2024. просечна продајна цена ораница у Србији додатно је порасла на око 7.900 евра.

Цене су се кретале од 400 евра до чак 40.000 евра по хектару, што показује значајну разлику у вредностима зависно од локације и квалитета парцела, једнако као и у државама Европске уније где цене у најпродуктивнијим пољопривредним регионима вишеструко одскачу од државних просека.

Вредност тржишта и најтраженије локације

Интересовање за куповину земљишта остало је у Србији стабилно, па је у првој половини прошле године вредност промета пољопривредног земљишта достигла 117,5 милиона евра, уз раст вредности тржишта од 11,3 одсто и повећање броја купопродајних уговора за 2,3 одсто. У укупном прометовању 69 одсто трансакција било је у Војводини, а тада је најскупљи квадрат земљишта продат у Руменки, недалеко од Новог Сада, по цени од 50 евра.

Шта највише утиче на цену земљишта?

Саговорници са којима смо разговарали, а који се баве посредовањем између купаца и продаваца земљишта, истакли су да су, као и ранијих година, на цени парцеле близу путева и то је оно за чим трагају озбиљни пољопривредни произвођачи.

Потврдили су да земљиште највећу цену достиже када се користи за укрупњавање поседа, али је таквих великих парцела у Војводини све мање.

Извор: Политика

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.