Почетна » Наука » Будућност заштите података: Ултра-сигурни системи засновани на холограмима

Како ласерски зраци и АI стварају савршену заштиту

Будућност заштите података: Ултра-сигурни системи засновани на холограмима

Комбиновањем вештачке интелигенције и холографских енкрипција, научници су развили ултра-сигуран систем заштите података. Њихова метода премешта ласерске зраке у хаотичне обрасце, чинећи дешифровање немогућим без обучене неуронске мреже. Ова иновација би могла револуционисати криптографију.

Холограми за енкрипцију следеће генерације

Како потражња за дигиталном сигурношћу расте, истраживачи су развили нови оптички систем који користи холограме за кодирање информација, стварајући ниво енкрипције који традиционалне методе не могу пробити. Овај напредак може отворити пут за сигурније комуникационе канале, помажући у заштити осетљивих података.

„Од брзо еволуирајућих дигиталних валута до управљања, здравствене заштите, комуникација и друштвених мрежа, потражња за робусним системима заштите против дигиталне преваре наставља да расте“, рекао је вођа истраживачког тима Стелиос Тзортзакис са Института за електронску структуру и ласер, Фондације за истраживање и технологију Хелас и Универзитета у Криту, обоје у Грчкој.

„Наш нови систем постиже изузетан ниво енкрипције користећи неуронску мрежу за генерисање кључа за дешифровање, који може бити креиран само од стране власника система енкрипције.“

Револуција у криптографији уз АI

У часопису Оptica, који објављује Optica Publishing Group, Цорцакис и његови сарадници описују нови систем који користи неуронске мреже за преузимање сложено премештених информација које су похрањене као холограм.

Показују да обучене неуронске мреже могу успешно дешифровати сложене просторне информације у премештеним сликама.

„Наша студија пружа чврсту основу за многе примене, посебно криптографију и сигурну бежичну оптичку комуникацију, отварајући пут технологијама телекомуникације следеће генерације“, рекао је Цорцакис.

„Метода коју смо развили је веома поуздана чак и у тешким и непредвидивим условима, решавајући изазове из стварног света попут лошег времена које често ограничава перформансе оптичких система у слободном простору.“

Премештање светлости за сигурност

Истраживачи су развили нови систем након што су открили да када се холограми користе за кодирање ласерског зрака, зрака постаје потпуно и насумично премештен и да се облик оригиналног зрака не може препознати или повратити коришћењем физичке анализе или прорачуна. Препознали су да је ово идеалан начин за сигурно кодирање информација.

„Изазов је био открити како дешифровати информације“, рекао је Цорцакис. „Дошли смо на идеју да обучимо неуронске мреже да препознају невероватно фине детаље хаотичних образаца светлости.

Креирањем милијарди сложених веза, или синапси, унутар неуронских мрежа, успели смо да реконструишемо оригиналне облике светлосних зрака. То је значило да имамо начин да креирамо кључ за дешифровање који је специфичан за сваку конфигурацију система енкрипције.“

Ласери високе снаге и магија етанола

Да би створили физички систем који потпуно и хаотично премешта светлосне зраке, истраживачи су користили ласер високе снаге који делује са малом куветом пуном етанола. Течност није била само јефтина већ је такође створила жељено хаотично понашање унутар кратке пропагационе дистанце од само неколико милиметара.

Поред промене интензитета светлосног зрака, светлост која је деловала са течношћу такође је показивала термалну турбуленцију која је снажно појачала хаотично премештање.

Успешно кодирање и дешифровање

Да би демонстрирали нову методу, истраживачи су је применили на кодирање и дешифровање хиљада руком писаних цифара и других облика попут животиња, алата и свакодневних предмета из добро успостављених база података које се користе као референце за евалуацију система преузимања слика.

Након оптимизације експерименталне процедуре и обуке неуронске мреже, показали су да неуронска мрежа може тачно повратити кодиране слике 90-95% времена. Кажу да би ова стопа могла бити додатно побољшана са опсежнијом обуком неуронске мреже.

Будућност ултра-сигурних комуникација

Истраживачи планирају и даље да развијају технологију додавањем додатних нивоа заштите попут двофакторске аутентификације. Пошто је највећа препрека комерцијализацији система трошак и величина ласерског система, такође истражују исплативе алтернативе скупим, гломазним ласерима високе снаге.

Извор: Sci Tech Daily, Optica

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.