Шабана Бајрамовића амерички магазин „Тајм” уврстио је међу десет највећих блуз певача на свету. Песма „Ђелем, ђелем“, у његовом извођењу, изабрана је за химну свих Рома света. Овог лета снимљен је и премијерно приказан филм о највећој звезди ромске музике под називом „Шабан Бајрамовић – моје путовање“, редитеља Жељка Мирковића.
Тешки почеци и музичко образовање на улици
Један од највећих певача Србије у школу практично није ни ишао, те је своје музичко образовање стекао и изградио на улици. Имао је деветнаест година када је, због љубави, побегао из војске, да би као дезертер био осуђен на три године затвора на Голом отоку.
Затворски оркестар и први музички кораци
Када је на Војном суду изјавио да нико не може да га осуди онолико колико он може да издржи, казна му је била повећана на пет и по година. Управо је током служења казне покренуо затворски оркестар. Свирали су џез, шпанске и мексичке мелодије.
Почетак велике каријере
Шабан Бајрамовић рођен је 1936. године. Прву плочу објавио је са 28 година. Компоновао је више од 700 песама, снимио 20 албума и 50 синглова. Иако га „велика сцена“ није привлачила, па би често, уместо у великим дворанама, свирао за бакшиш у кафанама, светска сцена га није заобишла.
Међународно признање и изложба у Њу Орлеансу
Овог лета, у јуну, отворена је изложба посвећена Бајрамовићу у Музеју џеза у Њу Орлеансу под називом „Од сиромаха до краља ромске музике“. Тако се Шабан Бајрамовић нашао у друштву Луја Армстронга, Реја Чарлса и Џејмса Брауна. Спојио је различите утицаје, укључујући и џез, у музику која га је учинила легендом и постала популарна, не само у Југославији, већ и у свету.
Наступ пред Индиром Ганди и улога у филмовима
На позив Индире Ганди наступао је у Индији, где је проглашен за краља ромске музике. Певао је и глумио у филмовима Емира Кустурице, а светску славу стекао је када је у Холандији издат његов албум „Џипси леџенд“.
Преминуо је 2008. године, а у његовом родном граду Нишу, две године касније подигнут му је споменик.
Филм „Шабан Бајрамовић – моје путовање“
Филм „Шабан Бајрамовић – моје путовање“ добио је за сада две награде – једну на фестивалу у САД, а другу на фестивалу у Индији. У интернационални живот филм је кренуо после нишке премијере.
„Био сам на премијери на Нишвил Џез-фестивалу, било је преко хиљаду људи, и публика заиста дише са филмом. Филм је испричан са достојанством и са поштовањем према Шабану Бајрамовићу, које он заслужује као велики стваралац и уметник, и неко ко је оставио иза себе толики број дела која се певају свуда у свету.
Његова музика, иако многи не разумеју речи, се пева и слуша и препознатљива је, и у земљама не само у региону, већ свуда у свету“, рекао је редитељ филма Жељко Мирковић за Београдску хронику.
Симбол ромске музике и универзалног стваралаштва
Пројекат је рађен у сарадњи са Нишвил Џез-фестивалом, Филмским центром Србије и Фондом за отворено друштво Западни Балкан. Током десетогодишњег снимања праћена је судбина статуе Шабана Бајрамовића, која путује широм света, и која је додељена многим великим уметницима из различитих земаља света.
„Чекало се да Шабан уђе у поставку Њу Орлеанс Џез музеја. То се догодило у јуну 2023. године и то су били последњи кадрови који су снимљени“, додао је редитељ. Причу кроз коју нас филм води описује као путовање Одисеја слободе, односно о Шабану, који потиче из сиромашне ромске махале, путује по свету, а на крају се нађе у једном од највећих музеја џеза на свету.
Вечна инспирација
Бајрамовић је несумњиво симбол, не само ромске музике, већ и специфичног начина живота и стварања. Саговорници у филму су рођаци, пријатељи, колеге и они на које је оставио утицај. Таквих је много јер је Бајрамовић био више него слојевита личност и вечна инспирација.