Европска комисија представила први корак у својој безбедносној стратегији како би обезбедила „законит и ефикасан“ приступ подацима од стране органа реда.
Органи реда у ЕУ могли би бити у стању да декриптују ваше приватне податке до 2030. године.
Ово је један од амбициозних циљева које је Европска комисија представила у својој мапи пута 24. јуна 2025. године – план како блок намерава да осигура „законит и ефикасан“ приступ подацима грађана од стране полиције.
Мапа пута представља први корак у оквиру стратегије ProtectEU. Она је први пут представљена у априлу 2025. године – али стручњаци за приватност већ подижу узбуну.
Како ЕУ планира да постигне законит приступ подацима
ProtectEU представља унутрашњу стратегију Европске комисије за јачање безбедности европског блока у наредним годинама.
Проистиче из рада Високе групе стручњака (HLG) која је деловала у оквиру иницијативе познате као Going Dark. Савет ЕУ је у јуну 2023. групи дао задатак да развије стратешки план „о приступу подацима за ефикасно спровођење закона“.
У завршном извештају, објављеном у марту 2025, посебно се наводи да је енкрипција од краја до краја „највећи технички изазов“ за рад истражних органа, уз директно указивање на употребу најбољих VPN услуга, шифрованих апликација за размену порука и сличних алата.
Мапа пута представља кључни део стратегије, нудећи више детаља о томе како законодавци планирају да се изборе са „растућим изазовима приступа кључним дигиталним доказима“ током кривичних истрага.
Шест кључних области:
План се фокусира на шест кључних области:
- Задржавање података. Очекује се да ће Комисија спровести процену утицаја са циљем проширења обавеза задржавања података у ЕУ и јачања сарадње између провајдера услуга и власти.
- Законито прислушкивање. Законодавци желе да истраже мере за побољшање прекограничне сарадње у законитом прислушкивању података до 2027.
- Дигитална форензика. Циљ је развој техничких решења која ће омогућити властима да анализирају и сачувају дигиталне доказе сачуване на електронским уређајима.
- Декриптовање. Следеће године Комисија ће представити технолошку мапу пута о енкрипцији како би идентификовала и проценила решења за декриптовање. Очекује се да ће ова технологија бити доступна службеницима Европола од 2030. године.
- Стандардизација. Комисија је посвећена сарадњи са Европолом, индустријом, стручњацима и полицијским практичарима ради стандардизације новог приступа унутрашњој безбедности.
- Вештачка интелигенција за органе реда. Законодавци желе да подстакну развој и примену алата заснованих на вештачкој интелигенцији до 2028. године. Ови алати ће омогућити властима да законито и ефикасно обрађују велике количине заплењених података.
Шта кажу стручњаци
Стручњаци већ дуго упозоравају на предлоге који имају за циљ разбијање енкрипције – технологије која шифрује податке како би се спречио неовлашћени приступ.
Према речима Робина Вилтона, вишег директора у Интернет друштву (Internet Society), још један корак ка декриптовању приватних података је забрињавајући.
„Напори да се развију технике декриптовања скоро увек уводе нове рањивости које могу искористити сви који имају довољно мотива и знања. Такође могу подстаћи ‘нагомилавање’ рањивости. То је супротно добрим праксама у сајбер безбедности“, рекао је Вилтон за TechRadar.
Његови коментари одражавају претходна упозорења технолошких стручњака, криптографа и бранитеља приватности, који су „дубоко забринути“ због плана ЕУ да ослаби енкрипцију.
Пораст сајбер напада широм света навео је многе државне институције, укључујући ФБИ и CISA у САД, да охрабре грађане да пређу на енкрипцију од краја до краја као начин борбе против ових претњи.
И сама Европска комисија је раније признала да је енкрипција неопходна мера за заштиту интегритета сајбер простора.
Можда је управо зато сличан предлог о стварању „задњих врата“ у енкрипцији, познат као Chat Control закон, још од 2022. не успева да добије потребну већину.
Сада, законодавци обећавају да ће бити посвећени проналажењу праве равнотеже између „омогућавања ефикасних и дугорочних решења за олакшавање законитог приступа дигиталним информацијама од стране органа реда, уз поштовање права на приватност и одржавање високог нивоа сајбер безбедности“, рекао је комесар ЕУ за унутрашња питања и миграције, Магнус Брунер.
За Вилтона, доносиоци одлука не смеју заборавити једну једноставну истину: „Јака енкрипција није непријатељ безбедности – она је полазна тачка.“