У болници у Бањалуци 22. маја 1992. године умрла је прва од 12 беба због несташице кисеоника јер САД и остале западне земље, током борби у грађанском рату у БиХ, нису дозволиле допремање хуманитарне помоћи ваздушним путем западном делу Републике Српске.
До 19. јуна 1992. године у Бањалуци је умрло 12 беба. Оне су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице.
На одељењу за интензивну негу у бањалучком породилишту умрло је 12 новорођенчади услед недостатка кисеоника потребног за адекватан третман.
Несташица је била последица блокаде српске територије коју су вршиле хрватске и муслиманске војне снаге у рејону Семберије.
Апели без одговора
Упућени су многи апели за помоћ путем радија, телевизије, „Гласа Српске“ и осталих медија. Али, иако су представници Уницефа и осталих међународних хуманитарних организацијама били добро упознати о овом проблему, авион са боцама кисеоника је неколико дана чекао дозволу за полетање, коју на крају није добио.
Недуго затим, због недостатка кисеоника, умире 12 новорођенчади на Клиници за дечије болести у Бањалуци. Иако су доктори покушали да употребе индустријски кисеоник, који су добили од Војске Републике Српске и неколико приватних предузетника, као и неколико грађана, то је било недовољно.
Слађана Кобас, рођена 18. јуна 1992. године, једина је преживела беба у периоду од 22. маја до 19. јуна 1992.
Због недостатка кисеоника озбиљно јој је било нарушено здравље. Имала је трајно оштећење вида, мозга и плућа, а касније се безуспешно борила са раком костију.
Слађана је преминула 9. фебруара 2006. у 13. години.
Четрнаестој беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је последице за цели живот.
Повод за акцију „Коридор“
Ове смрти, као и све већа несташица основних животних потрепштина, биле су разлог за велику војну операцију „Коридор“, где су се снаге Војске Републике Српске сукобиле са хрватским (ХВ и ХВО) и муслиманским (такозвана Армија БиХ) војним снагама.
Сукоби су трајали од 14. до 26. јуна 1992. године и завршили се пробојем блокаде.
Касније у народу ова историјска војна победа је названа „Коридор живота“, јер је омогућила нове животе, како је и сам генерал Војске Републике Српске Момир Талић рекао: „Нећу да деца више умиру“.