Почетна » Геоаналитика » Парада победе у Москви: Глобална подела и симболика присуства

Последње припреме

Парада победе у Москви: Глобална подела и симболика присуства

Парада победе постала је традиција после распада Совјетског Савеза, а од 1995. године постала је редован догађај.

Током протеклих 30 година, Паради су присуствовали многи истакнути светски лидери, а међу најважнијим гостима били су генерални секретар УН Бутрос Бутрос Гали, председници Сједињених Америчких Држава, Француске и Немачке, премијери Канаде и Велике Британије, као и највиши званичници многих других земаља, укључујући и представнике бивших совјетских република.

Међутим, што се највиших званичника тиче, ситуација се у последње три године, откако траје рат у Украјини, драстично мења.

Међу потврђеним гостима за Дан победе над фашизмом у Москви су председник Кине Си Ђинпинг, председник Белорусије Александар Лукашенко, председник Венецуеле Николас Мадуро и председник Бразила Луис Инасио Лула да Силва.

Паради ће присуствовати и председници Буркине Фасо, Вијетнама, Кубе, Абхазије, Азербејџана, Палестине, Таџикистана, Туркменистана, Казахстана, Киргистана, Узбекистана и Јерменије.

Међу првима свој долазак је потврдио председник Републике Српске Милорад Додик. Обзиром да је Додик одлазио у Москву и редовно одржавао састанке са Путином у протеклом периоду, не очекује се да првобитно обећање не испуни.

Си Ђинпинг стиже, Парада победе ипак без премијера Индије

Како је данас саопштио Кремљ, кинески председник Си Ђинпинг боравиће у званичној посети Русији од 7. до 10. маја, на позив руског председника Владимира Путина.

„Кинески председник ће учествовати на свечаностима посвећеним 80. годишњици победе у Другом светском рату“, пренела је агенција РИА Новости.

И док председник Кине стиже у Русију, индијски премијер Нарендра Моди неће бити у Москви 9. маја, иако је његов долазак претходно најављен.

Моди је добио званични позив почетком априла, а руска државна новинска агенција ТАСС објавила је да је његово присуство „врло вероватно“, укључујући и могуће учешће индијске војске у паради на Црвеном тргу.

У међувремену, своје учешће је отказао и индијски министар одбране Рајнат Синг, који је требало да замени Модија, а по писању Тајмс оф Индиа, Индију ће у Москви представљати државни секретар у Министарству одбране Санџај Сет.

Вучић и Фицо, и поред здравственог стања, ипак долазе?

Као гости на Паради у Москви најављени су и председник Србије Александар Вучић, премијер Словачке Роберт Фицо и председник Републике Српске Милорад Додик.

У међувремену, објављено је да је председник Србије Александар Вучић био приморан да прекине посету Сједињеним Државама због здравствених проблема.

Вучић је раније рекао да ће путовати у Москву 9. маја, а током састанка са српским патријархом Порфиријем у Кремљу, председник Русије Владимир Путин изјавио је да очекује долазак председника Србије поводом обележавања 80. годишњице победе у Великом отаџбинском рату.

Министар финансија и први потпредседник Владе Србије Синиша Мали изјавио је јуче да не зна да ли ће председник Србије Александар Вучић 9. маја отићи у посету Москви за Дан победе.

„Једино што могу да кажем, знајући њега, с обзиром на то да је човек од речи, а дао је реч да ће тамо бити, претпостављам да ће своју реч и испунити, али ја то у овом тренутку не могу да вам кажем“, рекао је Мали за РТС.

Јан Рихтер, посланик владајуће странке Смер у Словачкој, изјавио је да премијер Роберт Фицо и даље планира да отпутује у Москву, и поред гласина да је, због здравственог стања, могуће да неће присуствовати Паради поводом Дана победе 9. маја.

Иако разлог за могуће отказивање посете није откривен, Рихтер је рекао да је Фицо у добром психофизичком стању.

„Можда то има везе са приближавањем 15. маја (Фицо је преживео покушај атентата 15. маја прошле године) и можда постоји психолошки проблем, јер тек сада схвата шта се све могло догодити“, рекао је Рихтер након новинских написа о Фицовом здрављу, пошто је премијер Словачке отказао свој распоред за 1. мај.

Према речима председника парламентарне фракције Смера, Фицо ће бити једини словачки политичар који ће присуствовати прослави у Москви.

Претње ЕУ

Каја Калас, висока представница Европске уније за спољне послове и безбедносну политику, позвала је 14. априла европске лидере да не учествују у војним прославама у Москви 9. маја, већ да уместо тога покажу солидарност са Украјином.

Европска унија је такође дала јасна упутства државама кандидатима за ЕУ да не присуствују паради 9. маја у Москви и да не посећују Русију.

Председник Украјине Володимир Зеленски изјавио је да Кијев не може да гарантује безбедност светским лидерима који ће боравити у Москви 9. маја поводом обележавања осамдесете годишњице победе у Другом светском рату.

Како је раније потврдио портпарол УН Стефан Дијарик, генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш неће путовати у Русију како би учествовао у предстојећим прославама поводом 80. годишњице победе Совјетског Савеза у Другом светском рату.

Дијарик новинарима није дао додатне детаље о разлозима Гутерешове одлуке да одбије позив.

Кремљ је раније објавио да не очекује да ће Гутереш бити присутан на Паради победе 9. маја.

Трамп објавио да САД има своје „Дане победе“

У међувремену, председник САД Доналд Трамп објавио је да намерава да 11. новембар и 8. мај, кључне датуме у два светска рата, преименује у „Дане победе“.

„Преименоваћу 8. мај у Дан победе у Другом светском рату и 11. новембар у Дан победе у Првом светском рату“, написао је Доналд Трамп на својој платформи Truth Social.

Осми мај, који се широко слави у Западној Европи, није државни празник у САД. Тај дан се слави као дан капитулације нацистичке Немачке 1945. године.

После фебруарског телефонског разговора Путина и Трампа постојале су назнаке да би амерички председник могао посетити Москву 9. маја.

Тада је портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио да би Путин радо дочекао Трампа у Москви 9. маја ако буде донесена одговарајућа одлука.

Извор: Инсајдер

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.