Арканзас је постао још једна америчка држава у којој закон сада налаже да се Десет Божијих заповести истакну у учионицама свих јавних школа.
Одговарајући закон №433 потписала је, у понедељак 28. априла, гувернерка Арканзаса, 42-годишња републиканка Сара Хакаби Сандерс (Сара Хуцкабее Сандерс), хришћанка и мајка троје деце. Предлог закона претходно је одобрио Сенат Арканзаса, којим доминирају републиканци (27 гласова „за“, 4 „против“) и Представнички дом државе (71 глас „за“, 20 „против“).
Гласање у Сенату је ишло по страначкој линији, при чему подршка закону дошла од републиканаца, а противљење од демократа. У Представничком дому, два републиканца су стала на страну демократа у противљењу закону.
Новим законом предвиђа се да се плакат или урамљена копија националног мотоа Сједињених Држава „In God We Trust – У Бога верујемо“ и плакат са 10 Мојсијевих заповести постави у свакој учионици и библиотеци сваке јавне основне, средње и више школе, као и на свакој згради у држави која се финансира средствима пореских обвезника, као и истицање застава САД и Арканзаса у свим горе наведеним просторијама.
Недељу дана раније, Сара Хакаби Сандерс је потписала закон №1705, који је одобрио Представнички дом (76 гласова за, 19 против) и Сенат (28 гласова за, 5 против) државе Арканзас. Овај закон налаже од Одбора за образовање Арканзаса (Арканзас Департмент of Education) да у наставни план и програм друштвених наука, за ученике од 6. до 12. разреда у јавним школама Арканзаса, укључи „материјал који се тиче оснивања САД, верских и моралних убеђења оснивача и како су њихова верска и морална уверења утицала на оснивачке документе Сједињених Америчких Држава“.
Наставни план и програм ће се посебно фокусирати на одломак из Декларације о независности САД који каже: „Сматрамо да су ове истине очигледне, да су сви људи створени једнаки, да их је њихов Творац обдарио одређеним неотуђивим правима, међу којима су живот, слобода и тежња ка срећи.“
Такође ће испитати „идентитет Створитеља из перспективе америчких оснивача и како су се они ослањали на библијске Десет заповести, Мојсијев закон и Нови завет да би развили америчке законе и јавну политику“.
„Похваљујемо законодавце Арканзаса што су предузели ове кораке како би поставили Десет Божијих заповести у учионицама и едуковали ученике о верским и моралним убеђењима оснивача Америке. Знали су да су нам ова неотуђива права дата од Бога, а не од владе, и да је улога владе да заштити ова права како би се сачувала нација“, изјавио је Метју Ставер (Метју Стејвер), оснивач и председник Савета за слободу (Liberty Counsel), организације за људска права са седиштем у САД.
Арканзас није прва држава која је усвојила закон којим се захтева да учионице у јавним школама истакну Десет Божијих заповести на својим зидовима. Луизијана је 2024. године постала прва америчка држава која је то увела. У новембру 2024. године, савезни судија у Луизијани издао је наредбу којом се блокира ступање на снагу закона као одговор на жалбе које су поднели Америчка унија за грађанске слободе (АЦЛУ), Фондација за слободу од религије и непрофитна организација Американци уједињени за одвајање цркве од државе (АУ), али је савезни апелациони суд ограничио пресуду на школске округе у којима су родитељи протестовали због ове мере.
Такође је објављено да је почетком марта 2025. године Сенат државе Тексас огромном већином усвојио закон којим се налаже да се десет Божијих заповести истакну у школским учионицама широм државе.