Почетна » Наука » Кина прва на свету покренула комерцијалну 10G интернет мрежу

Будућност интернета почиње у Кини

Кина прва на свету покренула комерцијалну 10G интернет мрежу

Кина је званично покренула прву комерцијалну 10-гигабитну (10G) широкопојасну мрежу на свету, што представља значајан напредак у развоју интернет инфраструктуре нове генерације.

Покретање мреже у Хебеју

Мрежа је почела са радом у округу Сунан, у провинцији Хебеј, као заједничка иницијатива државног телекомуникационог оператера China Unicom и технолошке компаније Huawei.Т

Tехнологија 50G PON као темељ

Према наводима компанија, систем се заснива на технологији 50G пасивне оптичке мреже (PON), која омогућава драстично побољшање брзине преноса података преко постојећих оптичких каблова.

Резултати тестирања: брзина и ниска латенција

Тестирања у реалним условима показала су брзину преузимања од 9.834 мегабита у секунди (Mbps), брзину слања података од 1.008 Mbps и латенцију од само 3 милисекунде. Ови резултати представљају десетоструко побољшање у односу на стандардне 1G широкопојасне услуге.

Могућности које доноси 10G мрежа

Ова надоградња омогућава активности које захтевају високу пропусност, као што су стриминг видео записа у 8K резолуцији, виртуелна и проширена реалност, апликације засноване на облаку и несметано функционисање паметних кућних уређаја.

На пример, датотека од 20GB може се преузети за мање од 20 секунди.

Кина испред конкуренције

Званичници истичу да овај потез позиционира Кину испред осталих земаља у домену комерцијалних 10G мрежа. Иако су земље као што су Јужна Кореја, Уједињени Арапски Емирати и Катар већ имплементирале напредне широкопојасне системе, ниједна од њих до сада није представила јавну 10G услугу.

Примена у Хебеју сматра се моделом за будуће ширење. Надлежни органи наводе да ће национална имплементација зависити од спремности инфраструктуре и потражње потрошача.

Широка примена у индустрији и јавним услугама

Поред потрошачких примена, очекује се да ће мрежа имати значајну улогу у секторима који захтевају поуздан и брз пренос података, као што су телеконференције у медицини, учење на даљину, прецизна пољопривреда и индустријска аутоматизација.

Huawei је нагласио да је усвајање 50G PON технологије било од пресудног значаја за постизање 10G брзина без потребе за масовном заменом постојећих оптичких мрежа.

Део шире дигиталне стратегије Кине

Овај развој је у складу са широм дигиталном стратегијом Кине, која обухвата проширење приступа широкопојасном интернету, унапређење инфраструктуре у облаку и припрему мрежа за очекирани раст броја паметних уређаја и примене вештачке интелигенције.

У саопштењу није прецизирано какви ће бити модели цена и претплата за нову услугу.

Извор: tribune.com.uk

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.