„Победили смо на изборима,“ тријумфално је изјавио Фридрих Мерц, лидер Демохришћанске уније пред више стотина окупљених присталица. Заједно с Хришћанском социјалном унијом (ЦСУ) из Баварске, демохришћани су освојили 29 одсто гласова на изборима за Бундестаг. Победницима могу да се осећају и чланови Алтернативе за Немачку (АфД), пошто су са 20 одсто гласова скоро дуплирали освојени проценат у односу на изборе 2021.
Мерц је рекао да формирање владе неће дуго трајати.
Конзервативни лидер ЦДУ (69) обећао је да ће већину проблема решити за четири године – ово је огроман изазов за највећу европску привреду и окошталу инфраструктуру.
Левичарска партија Дие Линке освојила је 8 одсто гласова, а сматра се да је за то заслужна успешна кампања на друштвеним мрежама.
Катастрофа Шолца, шта је план Мерца
Социјалдемократе досадашњег премијера Олафа Шолца су са 16 одсто гласова оствариле најлошији резултат у последњих неколико деценија.
Гласању је претходила интензивна предизборна кампања којом су доминирали проблеми попуст посрнуле привреде и низа смртоносних напада због којих су миграције и безбедност постали централно питање.
Уочи гласања, Мерц је непоколебљиво изјавио да неће бити договора са Алтернативом за Немачку (АфД), која је спремна да постане друга највећа политичка снага, испред Шолцове странке левог центра.
Ово је преломни тренутак, јер ће Немачка морати да доноси крупне одлуке на светској сцени, као и код куће.
Мерц обећава да ће одржати лидерску позицију у Европи, али је и Берлин под притиском да троши већи део буџета на војску.
Као други највећи пружалац војне помоћи Украјини, наредна немачка влада суочиће се са америчким председником који је названо председника Владимира Зеленског диктатором и поделио јединствени фронт Запада против Русије.
Немачки политички лидери такође су били шокирани изјавама америчког потпредседника Џеј Ди Венса, који је сусрео с Алис Вајдел, кандидаткињом АфД за канцеларку и тиме означио крај вишедеценијског табуа о разговорима са екстремном десницом.
У Немачкој, ова пракса позната је као „фиреwалл“ или „брандмауер“.
Мерц је оптужен да је прекршио овај табу прошлог месеца када је искористио подршку АфД у парламенту.
У суботу су у неколико немачких градова одржани протести против „екстремне деснице“. Демонстранти су марширали улицом, под пратњом немачке полиције.
Раст популарности АфД
АфД је већ популарна у неколико источних држава. Али њена популарност расте и на западу, где се обраћа младим Немцима путем мреже ТикТок.
Један видео Алис Вајдел током кампање имао је четири милиона прегледа.
Њена порука је била једноставна: Гласајте за АфД, оборите firewall и промените немачку политику.
Програм АфД-а подразумева напуштање ЕУ, укидање мера за борбу против климатских промена, изградњу нуклеарне електране и поправку гасовода и односа са Русијом.
Али највише пажње изазивали су њихови ставови по питању миграција и безбедности, после пет смртоносних напада од маја прошле године, од којих су се три догодила током изборне кампање у Магдебургу, Ашафенбургу и Минхену – а све су их наводно извршили мигранти.