Почетна » Наука » Немачки научници открили испод Турске пукотину дугачку 1.500 километара

Немачки научници открили испод Турске пукотину дугачку 1.500 километара

Немачки научници са Универзитета у Гетингену открили су подземну пукотину дугачку 1.500 километара, који почиње од југоисточне Турске и протеже се све до Ирана, пренели су данас турски медији.

Наведено је да је пукотина, која се брзо повећава и која изазива и земљотресе, настала услед распада океанске плоче преостале од древног океана Тетис, пренео је портал Сабах.

Како се наводи у саопштењу немачких научника, плоча испод планине Загрос у Ирану вуче земљину кору надоле, стварајући велику депресију.

„Ова плоча наставља да вуче регион надоле. Али према Турској ово кретање постаје све плиће, што указује да се океанска плоча одваја и да пукотина наставља да се шири“, рекао Истраживачи наводе да би ова геолошка кретања, која се дешавају на југу Турске, могла озбиљно да утичу на регион и да су земље попут Ирака и Ирана такође у зони утицаја тих кретања.

Преостали делови океана Тетис данас су познати као Медитеран, Црно море и Каспијско море, преноси Танјуг.

Извор: Политика

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.