Британски The Telegraph објавио је чланак у којем тврди да млади мушкарци широм Америке масовно прелазе у Православље.
Телеграф наводи да Православна црква у САД бележи велики прилив младих мушкараца, нарочито самих, који су пронашли нови смисао у овој „мушкој“ форми хришћанства. Нове парохије се оснивају широм земље како би се прилагодиле „цунамију“ верника који су се преобратили, посебно након пандемије.
Ови млади људи често откривају православље путем интернета, преко YouTube-а, подкаста или друштвених мрежа. Привлаче их дисциплина, структуралност и нагласак на аутентичности, које сматрају супротстављеним „омекшаној“ и „феминизованој“ природи других хришћанских деноминација.
Православље захтева физички и духовни напор – дуге службе током којих се стоји, постови који трају недељама и интензиван фокус на самодисциплини. Овакав приступ многи нови верници виде као начин да изазову себе, превазилазе своје слабости и пронађу дубљи мир.
Многи од њих описују протестантске службе као „превише сличне забавама“, где се губи дубока, историјска суштина хришћанске вере. Уместо тога, они траже озбиљност и структуру која их подсећа на прве хришћанске заједнице.
Метју Рајан, некадашњи атеиста, нашао је православље након што је, у тешком животном тренутку, гледао видео у којем протестант посећује православну цркву. Привукао га је осећај „реда и историјске утемељености“ који је доживео.
Слично, Емануел Кастиљо, бивши војник, напустио је протестантизам након што је схватио да службе које је похађао више личе на забаве у бару него на богослужења. Данас, као православни верник, он својим примером инспирише младе мушкарце на друштвеним мрежама.
„Мушкост“ у вери
Многи преобраћеници сматрају да православни свештеници оличавају снажне, очинске фигуре – за разлику од „мекших“ лидера у другим црквама. Осећају да православље нуди снажну, али и саосећајну визију мушкости, у којој се Исус Христ види као идеалан пример: истовремено моћан и понизан.
Раст интересовања и потреба за новим парохијама
Свештеници широм САД примећују драматичан раст броја преобраћеника од пандемије. У неким парохијама број верника се утростручио. То је довело до планирања отварања нових цркава. Већина нових верника су млади, самци који су православље открили путем интернета.
Овај тренд одражава ширу потрагу за „снажнијим“ обликом духовности у времену несигурности и изазова. Многи млади људи желе веру која ће их инспирисати, али и изазивати.
Метју Рајан, некадашњи атеиста, открио је православље након што је видео коментар о добру и злу на YouTube-у након што је доживео „дно“.
Овај наставник природних наука, стар 41 годину, преселио се у Солт Лејк Сити 2022. године како би избегао „драконска“ правила у Њујорку током ковида и почео је да истражује Библију.
То га је на крају довело до једночасовног YouTube видеа у којем протестант посећује православну цркву и разговара са свештеником.
„Погледао сам то и помислио: ‘Ово има много смисла’,“ рекао је господин Рајан.
„Оно што ме је заиста привукло православљу била је структура, смернице, аутентичност и историјска заснованост,“ додао је.
Господин Рајан, који је крштен у Православној цркви у септембру, један је од многих мушкараца који су приступили овој строгој цркви од пандемије.
Истраживање из 2023. године које је спровео Институт за православне студије међу православним свештенством у 20 парохија у 15 савезних држава показало је да је број преобраћеника у православље порастао за 80% у 2022. у односу на период пре пандемије 2019. године.
Од тих преобраћеника, 60% су мушкарци, у поређењу са 54% у 2019. години.
Одбацивање „феминизације“
Емануел Кастиљо, 32, преобратио се у православље 2019. године, након што је почео да чита Библију док је чувао затворенике из Ал Каиде у Гвантанамо Беју.
Бивши рвач припадао је протестантској цркви. Али осећао је да њене службе нису много другачије од суботње вечери у бару.
„Имао сам исти осећај, исту врсту музике, осветљења, и након читања Јеванђеља и књиге Дела апостолских, знао сам да се тако није славило пре 2000 година,“ рекао је.
Тражећи нешто што „отелотворује учења и праксе раних хришћана“, 2018. године пронашао је православну цркву Светог Игњатија у близини свог дома у Меси, Аризона.
Отац двоје деце, који је у међувремену напустио војску, крштен је следеће године.
Његов Инстаграм профил је испуњен сликама које приказују његову мишићаву грађу, уз цитате из Библије.
Господин Кастиљо отворено говори о својој вери својим хиљадама онлајн пратилаца. Прима бројне поруке од младих мушкараца заинтересованих за православље.
Он верује да је део прилива мушкараца који прелазе у православље одбацивање „феминизације“ других деноминација.
„Нажалост, феминизам је на неки начин ‘зарио своје зубе’ у све наше организације, укључујући хришћанство,“ рекао је.
Додао је да у протестантским црквама већина лидера „нису добри, јаки мушкарци“, док су лидери у православљу више „очинске фигуре“.