Почетна » Друштво » Небојша Милошевић: Шумадијски геније чији изуми мењају свет

Човек који живи у космосу и са космосом

Небојша Милошевић: Шумадијски геније чији изуми мењају свет

За Небојшу Милошевића, пензионера из села Мала Сугубина код Трстеника, неки кажу да је геније, а неки да је „луди научник“. Човек који за себе каже да живи у космосу и са космосом, своје идеје преточио је у око тридесетак патената које су примену нашле у бројним светским фирмама, међу којима је и Мерцедес.

Опчињен ликом и делом Николе Тесле

Опчињен радом Николе Тесле, Милошевић тврди да се сећа и најранијег детињства, као и да је пре поласка у први разред знао да изводи рачунске операције до милијарду. Као дете много времена проводио је са прадедом, чија је предања волео да слуша. Управо га је прадеда заинтересовао за Теслин рад.

„Увек ми је говорио: ‘Кад нешто хоћеш, мораш да стекнеш слику у глави шта хоћеш’. Ја кад добијем задатак, нисам одмах приступао да радим — ја сам по недељу дана знао да седим и да размишљам“, каже Милошевић за Euronews Srbija.

Први патент и почетак каријере

Свој први патент, машину за прикупљање полена, пријавио је 1967. године, док је био на завршној години Машинско-техничке школе у Трстенику, смер Конструисање. Уз помоћ тог патента остварио је радни однос, а убрзо је добио и стипендију за наставак школовања у Дубровнику. Ипак, није дипломирао због потешкоћа са енглеским језиком и одлучио је да оде у војску.

Патент који је освојио Мерцедес

У војсци је дошао до изума који је примену нашао у Мерцедесовим аутомобилима. „То је хидродинамички аутоматски мењач, који тренутно зову ретардер. Возачи ми дају признање и кажу ми: ‘Хвала ти што си нас обезбедио да на низбрдицама не кочимо са кочницом у точковима'“, објашњава Милошевић.

Ротационо-импулсни мотор за ракетне погоне

Милошевић тврди да је један од његових изума и ротационо-импулсни мотор који је узела „једна америчка фирма“, нашавши му примену у ракетном погону. Пре своје двадесете године, имао је три патента, што му је, захваљујући препоруци Мерцедеса, донело посао у Заставином институту као конструктор аутомобила.

Допринос развоју аутомобила у Југославији

Милошевић је рационализовао дизајн Југа 45, Флориде и Југа 55, али је наставио да осмишљава нове уређаје, иако од њих никада није имао материјалну корист.

Холограмска антена која „чита космос“

Један од његових омиљених патената је холограмска антена. „За овај патент сам и живео. Овај уређај, холограмска антена, има толико примена да ја мислим да она чита космос“, каже Милошевић.

Подршка породице и пријатеља

Данас му у експериментисању помажу син Мирослав и пријатељ Милан, ког је упознао пре више од тридесет година, док се бавио иконописом. „Када сам га видео и упознао се с оним што ради, схватио сам да се ради о једном несвакидашњем човеку, великом уметнику и човеку који ће, надам се, ући у историју“, истиче Милан.

Небојши Милошевићу духа не понестаје, а ни инспирације. Времена, каже, има довољно, док се нови изуми већ крчкају.

Живи од минималца

Нажалост, одраз колико се у нашем друштву цене образовање и наука је пример Небојше Милошевића. Овај шумадијски геније, чији је коефицијент интелигенције 203, данас живи с мање од 25.000 динара, око 212 еура, своје и око 18.000, око 153 еура, Мирине пензије, и зна да ништа ни данас не би могао другачије.

На питање је ли се неко окитио његовим проналасцима, каже: „Куд и камо, и читаве фирме“.

Сада, како каже, ради на строју која може користити околну енергију – енергију биљака, воде, сунца, свега из околине – и то с великих даљина. И слати на велике даљине, додаје. Истиче и како је то шлаг на торти његових проналазака.

Извор: Dnevni Avaz, euronews.rs, Nećete verovati

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.