Почетна » Позиција1 » Газа на раскршћу: Да ли ће нови лидер Хамаса донети радикалнији став?

Каква је будућност Хамаса?

Газа на раскршћу: Да ли ће нови лидер Хамаса донети радикалнији став?

Прошло је месец дана од када је Јахја Синвар, лидер Хамаса у Гази, изгубио живот у Рафи након сукоба са снагама израелске војске (ИДФ). Његова смрт, изазвала је шок међу Палестинцима и њиховим присталицама. Израел је елиминацију Синвара представио као велики успех, тврдећи да ће Газа и регион бити сигурнији без њега.

Међутим, Димитри Диљани, портпарол Реформске демократске фракције Фатаха, сматра да уклањање Синвара није допринело стабилизацији региона.

„Истина је да елиминација Синвара само отвара простор за већи хаос“, изјавио је Диљани.
„То ће вероватно подстаћи организацију на још радикалнији став. Већ нестабилна атмосфера ће постати још запаљивија, додатно погоршавајући регионалне тензије и потенцијално отварајући еру појачаног отпора палестинских фракција на Западној обали.“

Димитри Дилиани
Foto: Gaza post / Dimitri Dilliani

Радикализација на Западној обали

Диљанијеви закључци нису без основа. Чак и пре Синварове смрти, Западна обала постала је плодно тло за Хамас, Палестински исламски џихад и друге групе које су успоставиле ћелије у том подручју и суочавају се са израелским снагама безбедности. Такође, регион је постао извор многих појединаца који су сами организовали или покушали да изведу терористичке нападе на Западној обали и у Израелу.

Извештај израелске службе безбедности Шин Бет показује да је у септембру забележено осам значајних напада на Западној обали и у Јерусалиму, док је 72 напада спречено. Иако извештаји за октобар и новембар још нису објављени, очекује се да ће радикалне ћелије и њихове присталице наставити да изазивају Израел спорадичним нападима на цивиле и војне снаге.

Ситуација у Гази

Ни јужна граница није ништа стабилнија. Од почетка израелске копнене инвазије на Газу 27. октобра 2023. израелске снаге изгубиле су 373 војника. Све док израелске трупе остану у Гази, велика је вероватноћа да ће губици наставити да расту.
Поред тога, елиминацијом Синвара Израел није успео да оствари још један циљ – потпуно разоружавање групе и њено уништење.

Хамас
Foto: The New York Times / Hamas

Перспективе опстанка Хамаса

„Све зависи од тога шта Израел подразумева под елиминацијом Хамаса,“ каже Валид Сејам, палестински политички аналитичар са седиштем у Јужној Африци.
„Ако мисле на уништавање војне моћи организације како више не би могла да испаљује ракете, онда је одговор да. Ако мисле на потпуно уништење Хамаса, онда је одговор дефинитивно не.“

Разлог за то лежи у друштвеној активности Хамаса, која је дубоко укорењена у палестинском друштву. Од свог оснивања у Гази 1980-их, Хамас је био повезан са хуманитарном помоћи – дистрибуцијом хране, пружањем медицинске неге, прикупљањем средстава за сиромашне и образовањем становништва.

За многе Палестинце, ова перцепција остаје непромењена. Неке области Газе и даље зависе од Хамаса, а подршка његовом војном крилу, бригадама Ал Касам, и даље је снажна у појединим деловима друштва.

Бригада Ал Касам
Foto: Middle East Monitor / Brigada Al Kasam

Децентрализована структура као кључна предност

„Хамас је почео као добротворна организација и кроз то стекао искуство како да функционише без централизације,“ објашњава Сејам.

„Иста децентрализована структура користи се и у бригадама Ал Касам. То им омогућава флексибилност да се организују и реорганизују како и када то захтевају борбе на терену. Због тога стално чујемо да идеју Хамаса није могуће уништити силом.“

Хамас је већ најавио да у марту планира да изабере новог лидера, шаљући поруку Израелу и скептицима да ће организација наставити са својим деловањем упркос напорима да се она ослаби.

Међу потенцијалним наследницима су Халил Ал Хаја, заменик Синвара који се налази у Катару, затим Халид Мешал, који је предводио политички биро групе од 1996. до 2017, и Синваров брат Мухамед. Име новоизабраног лидера вероватно ће остати тајна из безбедносних разлога, али аналитичари верују да ће он следити радикалну линију.

Утицај Ирана и последице по Израел

Сејам упозорава да ће тешка ситуација у Гази, у комбинацији са уклањањем свих познатих „јастребова и голубова“, створити вакуум који ће Иран лако попунити.

Техеран већ годинама пружа дипломатску, финансијску и војну подршку палестинским наоружаним групама, а ако нови лидер Хамаса заузме тврђи став, улога Исламске Републике у Гази могла би додатно да ојача. То би могло да послужи као изговор за Израел да не прекине војна дејства.

„Синварово постојање служило је као оправдање за израелску војну операцију у Гази. Сада, када га више нема, да ли ће Израел и даље имати ту кредибилност?“ закључује Сејам.

Извор: RT.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.