Почетна » Наша Србија » Манастир Бошњане: Православни светионик Варварина

Посвећен Светом Луки

Манастир Бошњане: Православни светионик Варварина

Манастир Бошњане, посвећен Светом Луки је смештен на благом узвишењу изнад истоименог села, близу Варварина. Према народном предању, првобитни манастир саграђен је у време кнеза Лазара, крајем 14. века, на месту насеља из римског периода. Топоними Грчка коса, Грчка ћуприја и Грчки поток у околини, указују да су првобитни манастир крајем 14. и почетком 15. века насељавали монаси синаити, пристигли са византијског простора.

Забележено је да су бошњански манастир Бошњане почетком 19. века, у време буна, запалили Турци. Том приликом је страдало много народа. Један мештанин је у сну од светитеља добио послушање да на месту некадашњег подигне нови манастир. Добивши благослов од тадашњег епископа шумадијског Саве, верни почињу 1990. године да обнављају светињу. Саборни храм посвећен Светом апостолу Луки је освећен 21. јула 1996. године.

Одувек поштујући ово свето место, мештани су цркву изнова сазидали 1996. године, да би шест година касније, доласком оца Алексеја, манастир доживео ренесансу.

Као православни светионик, са места одакле звук његових 12 звона километрима сеже позивајући на молитву, уздигао се манастир Светог Луке. Чудесна светиња под чијим су окриљем четири цркве, три звоника и конак, привукла је вернике. Због тога је главни храм морао бити надограђен.

„Оно што је занимљиво јесте да се братство трудило, на челу са оцем Алексејем, да сачува стару цркву, тако да је нова црква обгрлила са два брода и надвисила стару цркву Светог Луке. Олтарски простор је триконхос. А на западу имамо спољну припрату која надвисује звоник, који је имала и стара црква. Само што је сад знатно већи и монументалнији“, рекла је раније за РТС Звездана Лазаревић, историчар уметности и аутор монографије о манастиру Свети Лука.

Манастир Бошњане
ФОТО: Википедиа

Светиње

Похрањене у главном храму, честице моштију и делови одежда светих, уз иконе мајке Божје и две мироточиве, Светог Луке и Светог царевића Алексеја, највеће су благо манастира у којем многи траже и проналазе утеху.

„Све док можемо да се видимо то је за нас радост, то нас води у Царство Божје. Ја ту поруку дајем за рођење Христово. Да ми гледамо у очи једни друге и да наш поглед загреје срце онога кога погледамо, радосним поздравом Христос се роди, ваистину се роди“, рекао је раније архимандрит, а сада епископ хвостански Алексеј.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.