Италијански министар образовања Ђузепе Валдитара изјавио је да је Италија покренула од ове школске године експериментални програм употребе вештачке интелигенције (ВИ) за побољшање наставе у школама који ће обухватити 15 школа у четири региона.
Валдитара је рекао да је Италија једна од првих земаља која покреће такав програм ове школске године. Напомиње да ће у њега бити укључено 15 школа у четири регије. То су Калабрија, Лацио, Тоскана и Ломбардија.
„Ако тај модел буде функционисао, планирамо да га наставимо“, навео је Валдитара.
Он је изразио уверење да вештачка интелигенција, ако њом правилно управљају наставници, може да игра значајну улогу у побољшању наставе.
Револуција у пословању
Вештачка интелигенција прави револуцију у свету пословања. Установила се као стабилна присутност у њиховом пословању.
Готово три четврти италијанских испитаника (76 процената) каже да има директно искуство са новом технологијом. Већина их користи ВИ углавном у приватном животу (43 процента), или у контексту посла (12 процената). Док 20 процената користи у оба подручја. Стога постоји значајан оптимизам према овим технологијама.
То је оно што произлази из првог издања студије „EY Italy AI Barometer“ коју је провео EY. У анализи је учествовало више од 4700 менаџера из 9 европских земаља. Од тога је 528 стручњака из италијанских фирми у различитим секторима, истражујући будућа очекивања и изазове у наредних 12 месеци, као и тренутну употребу вештачке интелигенције у пословању.
Италија усваја ВИ
“Вештачка интелигенција се поставља као један од главних приоритета и Италија је међу прве три земље које су је усвојиле (77 процената)“, објашњава Ђузепе Сантонато, вођа трансформације вештачке интелигенције у EY Италија – испред које су само Шпанија (84 процента) и Швајцарска (82 процента).
Улагање у вештачку интелигенцију данас омогућава фирмама да се позиционирају као лидери у тржишном контексту који се стално развија и све је конкурентнији. Заправо, једна од три фирме припрема се да уложи у свој потенцијал за наредну годину, а секторе за које очекујемо да ће бити на челу овог кретања укључују финансијске услуге, некретнине и малопродају и потрошачке производе.”
Анализа стога истиче како Италија предњачи у имплементацији вештачке интелигенције у радном контексту у поређењу с европским просеком (19 процената). При томе готово четвртина испитаника (24 процента) наводи да вештачка интелигенција већ утиче на њихов рад. 46 процената очекује да ће се утицај ВИ апликација на пословање повећати у наредне три године. Надаље, 24 процента испитаника верује да вештачка интелигенција може у великој мери заменити делове послова. 76 одсто испитаника очекује да ће то довести до смањења броја запослених како се њена употреба консолидује.