Услед промене климатских услова и све више топлијих дана у години, Град Беч се орјентисао на садњу оних врста стабала у граду које су отпорније на топлоту.
Са домаћим и међународним стручњацима направљена је листа од 19 врста које добро подносе градске врућине. Међу њима су, на пример, јавор клен, келреутерија – лампион дрво или копривић-дрво, које се у Бечу интензивније користи последњих десет година.
Током периода врућина, заливање градских стабала се интензивира. Млада стабла која се не заливају помоћу аутоматског система, добијајиу воду једном недељно. У периодима великих врућина, чак и два пута недељно. Додатно, млада стабла се премазују белим премазом као заштита од екстремних временских услова.
Принцип сунђерасте структуре уличних подлога
У Бечу се примењује и релативно нов систем – принцип сунђерасте структуре уличних подлога, које испуњавају како техничке захтеве изградње путева, тако и биолошке потребе дрвећа.
Земљиште испод пешачких стаза, паркинга или улица је порозно, дрвеће добија више простора за ширење корења и може да упије више воде, а додатни ефекат је стварање простора за задржавање кишнице, што растерећује канализациони систем и обезбеђује дрвећу воду током сушних периода.
Ресурси за одржавање
У главном граду Аустрије је током летњих месеци ангажовано око 150 радника градског зеленила на заливању, првенствено младих стабала, са око 400.000 литара воде дневно.
Поред ручног заливања користи се и преко 1.000 аутоматских система за заливање као и преко 24.000 врећа за заливање које отпуштају воду у пределу корена стабла.