МИНИСТАРСТВО пољопривреде, шумарства и водопривреде расписало је јуче јавни позив за подношење захтева за остваривање права на подстицаје за инвестиције за унапређење и развој руралне инфраструктуре за ову годину, на који се захтеви за одобравање подстицаја могу поднети до 17. јула преко платформе е-аграр, односно портала е-подстицаји.
Овим позивом обухваћене су инвестиције у изградњу и опремање објеката, за снабдевање водом, путну инфраструктуру, за складиштење и прераду пољопривредних производа, за канализациону инфраструктуру и јавну расвету. Право на подстицаје остварују јединице локалне самоуправе, које испуњавају прописане услове и уколико се инвестиција реализује у насељеном месту које има мање од 10.000 становника. По једном јавном позиву може се добити највише 100 милиона динара.
Управа за аграрна плаћања је специјализована институција која се бави дистрибуцијом подстицајних средстава из буџета Републике Србије, као и међународних програма подршке. Постоје различите категорије подстицаја, укључујући националне мере, ИПАРД програме, као и средства која су доступна преко Светске банке. Пољопривредници могу да се информишу о доступним подстицајима путем Портала еАграр, где такође могу да преузму важне документе и упутства.
Уредба о расподели подстицаја у пољопривреди и руралном развоју детаљно објашњава како се средства додељују и које категорије подстицаја су доступне. Закон о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју гарантује минималне износе подстицаја за пољопривреднике, док Влада Републике Србије одређује максималне износе на годишњем нивоу. Такође, Влада је за 2023. годину обезбедила значајна средства за подстицаје у пољопривреди и руралном развоју, у укупном износу од преко 23 милијарде динара.
Ови подстицаји су дизајнирани да помогну пољопривредницима у унапређењу њихове производње, увођењу иновација и технологија, као и у побољшању услова живота у руралним подручјима. Подстицаји се могу користити за различите сврхе, укључујући куповину нове опреме, модернизацију постојећих система, образовање и обуку, као и за подршку пројектима који доприносе заштити животне средине и одрживом развоју. Пољопривредницима се саветује да редовно проверавају доступност подстицаја и да се информишу о роковима и условима за пријаву, како би могли да искористе ове могућности за подршку својим газдинствима.