Почетна » Позиција4 » За седам година Анђелка Павловић исхеклала близу хиљаду хоботница за превремено рођене бебе

За седам година Анђелка Павловић исхеклала близу хиљаду хоботница за превремено рођене бебе

КАД се 2017. године укључила у наменску Фејсбук групу и тако повезала са женама широм Србије које су већ хеклале посебну врсту играчке – хоботницу за превремено рођене бебе, агилна Параћинка Анђелка Павловић (54) није ни слутила да ће се годинама тиме бавити.

Не само што је „час посла“ савладала плетење хоботнице једном иглом, већ је Анђелки то постала – добровољна обавеза.

Сваког месеца она издвоји време и исхекла најмање десетак, а некад и дупло више. Попут осталих хуманих жена из групе, играчке потом шаље брзом поштом на адресу Снежане Дрљаче, медицинске сестре из околине Панчева. Она се побрине да хоботнице, пуне љубави, стигну тамо где треба – до неонатолошких одељења свих породилишта са којима ово неформално удружење сарађује.

Након стерилизације, наше „чудеснице“ стављају се у инкубаторе који одржавају у животу бебице прерано дошле на свет. На њихов мајушни организам та играчкица делује смирујуће, а беба често ухвати ручицом крак јер је подсећа на пупчану врпцу у мамином стомаку. У Европи су неонатолози одавно оценили да хеклана хоботница у инкубатору није играчка већ помоћно медицинско средство уз које беба боље напредује. Због тога се у свету хоботнице у породилиштима редовно користе – прича, за „Новости“, Анђелка, процењујући да их је за седам година направила близу хиљаду.

ДА НАС БУДЕ ВИШЕ

Породилишта у Београду, Новом Саду, Крагујевцу, Нишу… места су која најчешће добијају хоботнице које исплету Анђелка и остале племените жене уједињене у овој мисији. Други хумани људи брину о томе да им обезбеде бесплатни конац и пуњење, а затим оне свој ручни рад донирају болницама. Круг племенитости овим се затвара, са једином идејом – да се бебице изборе за живот и да нас буде више.

Да ствар „ради“ уверила се и лично јер је судбина хтела да се и њена ћерка породи пре времена. Бака Ђека похрлила је у болницу у Беч и однела више „хоба“. Докторка је била у чуду, али је дар породилишту са одушевљењем прихватила. Њена унучица је полако напредовала и после месец дана довољно ојачала да напусти инкубатор. Данас је са три године „велика девојка“, а бабине чудеснице чува још увек. Анђелка их „по комаду“ исплете за сат, па и мање, јер је у међувремену стекла огромно искуство.

Фото: З. Рашић

– Раде се по прецизним стандардима. Конац мора да буде искључиво памучни, а пуњење антиалергијско, чешљано силиконско. Краци, кад се развуку, не смеју да буду дужи од 22, а глава од девет центиметара – подсећа наша саговорница, уз напомену да се играчке које не испуне стандард не стављају у инкубатор већ се носе другим бебама.

Ова енергична жена којој је дан максимално испуњен чувањем „подмлатка“, ручним радом и учешћем на различитим манифестацијама – јер осим хоботница израђује и све друге памучне пуњене играчке – нема намеру да прекине са овим хуманим задатком.

ДОБРОДОШАО СВАКО

Пројекту „Хоботница – чудесница за превремено рођене бебе“ може да се придружи свако ко је вољан да помогне хеклањем или донацијом материјала. Новчана средства се не прихватају, а хоботнице се достављају директно болницама и није их могуће купити. Кад новорођенче крене кући, његова хоботница иде са њим. Иначе, у Европи овај пројекат постоји од 2013. године и већ се проширио на друге континенте.

– Богу хвала, дечица се рађају, а жеља свих жена из нашег пројекта је да помогнемо колико можемо. Мислим да о тим малим, прерано рођеним борцима треба више причати, а не само 14. новембра, када се обележава њихов дан – закључује Павловићева.

Извор: Новости

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.