Почетна » Друштво » Колико далеко сеже утицај криминалних дела на појединце и заједнице?

Колико далеко сеже утицај криминалних дела на појединце и заједнице?

Кривично право често се посматра кроз призму криминалних дела и санкција, али његов допринос има дубље последице. Криминално дело не само да утиче на жртву, већ и на њену породицу, средину и локалну заједницу.

С друге стране, када се неко суочи с оптужбом, то не утиче само на њега, већ и на чланове његове породице и пријатеље, који деле терет кривичног поступка.

Хумани аспект ове области права обухвата разумевање утицаја дела и правосудног система на појединце, породице и заједнице. Такође, подразумева и разматрање улоге правног система у промовисању правде, безбедности и процеса опоравка.

Изазови породица оптужених: Подршка кроз кривични поступак
Ток кривичног поступка представља изазовно раздобље за породице оптужених. Емотивни терет хапшења и суђења блиској особи може изазвати анксиозност и стрес, те осец́ај стигме и срама. Чланови породице могу се суочити и са финансијским потешкоћама док покушавају да подрже свог вољеног кроз тај процес.

Ситуација може бити нарочито тешка за породице с ограниченим средствима или оне које живе у руралним подручјима. У таквим случајевима, како каже адвокат Срђан Поповић, породице се могу осећати немоћно док се суочавају с правосудним системом. Неретко не знају ни где да потраже помоћ или подршку.

Осим тога, процес може бити дуг и неизвестан, што додатно отежава ситуацију за породице које већ пролазе кроз тешко раздобље након хапшења њиховог ближњег. Стигма повезана с оптуженом особом може такође имати дугорочне последице на односе и репутацију.

Важно је препознати изазове с којима се суочавају породице оптужених и пружити им подршку и ресурсе током овог тешког периода. Овде адвокатска канцеларија игра важну улогу у подршци породицама оптужених током кривичног правосуђа. Њихова стручност пружа неопходну помоћ у разумевању правних процедура и пружа сигурност у суочавању са законским изазовима.

Отежавајуће околности за жртве криминала
Жртве криминала у Србији често наилазе на препреке у правосудном систему док покушавају да се опораве од претрпљене штете. Основни проблем представља недостатак приступа правди, будући да жртве могу имати потешкоће да остваре својих права и осигурају накнаду и заштиту, често због недостатка ресурса, правне помоћи или недостатка свести о сопственим правима.

Додатни изазов с којим се суочавају жртве је заштита од одмазде. Онима који пријављују злочине или сведоче на суду често прети опасност од даљње штете од оптужених или њихових сарадника, што може одбити жртве од учествовања у правном процесу.

На све то, жртве се често суочавају с тешкоћама у остваривању накнаде за своје патње, укључујући медицинске трошкове и изгубљене плате. Недостатак финансијских средстава или приступа програмима за накнаду може додатно оптеретити жртве, погоршавајући њихово већ тешко стање.

Правосудни систем у Србији би хитно требало да размотри ове изазове и предузме кораке како би жртвама осигурао приступ потребним ресурсима и подршци и тиме им омогућио да се излече и опораве од трауматичних искустава.

Социјални утицај криминала: Безбедност, ментално здравље и заједнице
Криминал може имати значајан утицај на друштво. Високе стопе криминала имају озбиљне последице на ментално здравље и економију грађана, док се безбедност становништва може озбиљно угрозити.

Заједнице се често суочавају са страхом и стигмом везаном за криминал. Ово може да доведе до смањења друштвене интеракције и осећаја сигурности.

Међутим, локалне иницијативе као што су невладине организације и грађанска удружења имају важну улогу у подизању свести о безбедности и јачању веза међу људима у заједници. Такође, адвокати који се фокусирају на кривично право могу помоћи жртвама и њиховим породицама кроз правну подршку и осигурање права оптужених.

Такође, заједнице треба да сарађују с државним и независним секторима како би се ојачале и заштитиле од негативних ефеката криминала.

Улога менталног здравља у правосудном систему
Ментално здравље може имати значајан утицај на понашање особа укључених у кривичне активности, а недостатак адекватне пажње према менталним здравственим проблемима унутар правног система може довести до доношења неправедних судских одлука и погоршања ситуације за појединце и друштво уопште.

Постоје очигледне везе између менталног здравља и укључености у кривична дела, због чега је неопходно укључити стручњаке из области менталног здравља у процес доношења судских одлука и обезбедити одговарајућу подршку особама које се суочавају с овим проблемима.

Осим тога, поттребно је оснажити жртве криминала и њихове породице кроз терапију и пружање подршке како би се лакше носили с последицама трауме.

Инклузијом стручњака из области менталног здравља у процесе доношења судских одлука, правосудни систем ће бити у могућности да да већу подршку појединцима, ојача заједнице и унапреди ефикасност система.

Унапређење правосудног система за постизање правде
Кад говоримо о кривичном праву, не можемо занемарити колико то има утицаја на сваког појединца, породицу и целу заједницу. Осим казне која следи, последице злочина и процеса правде се протежу много даље, стварајући низ проблема за жртве и њихове породице које су у потрази за правдом и заштитом.

Поред тога, породице оптужених се сусрећу с емоционалним и финансијским тешкоћама које произлазе из кривичног процеса.

Стога је очигледна потреба за побољшањем правосудног система како би се осигурала подршка и правда за жртве, породице и заједнице. Ово ће им помоћи да се осећају оснаженије и безбедније, те им пружити подршку у процесу опоравка.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.