Пећина Рисовача се налази у истоименом брду на самом улазу у Аранђеловац. Настала је пре више од 118 хиљада година. Ова пећина је најбоље истражена од свих пећина у Србији. Рисовачка пећина је последњи пут уређена 2009. године, када је добила украсно осветљење и уређене стазе. Једна је од дестинација у Србији које треба да обиђете ако сте у околини Аранђеловца.
Где се налази / Како стићи :
Рисовача се налази на улазу у Аранђеловац из правца Тополе. Од центра Аранђеловца је удаљена свега 2.5 километара.
Пећина је удаљена 73 км од Београда и најбољи пут, уколико путује својим аутомобилом, је преко Младеновца.
Од Ниша је удаљена 191 км а од Крагујевца свега 53 км.
Рисовачка пећина – опште информације
Пећина је била најпре станиште животиња, а у периоду од 50.000 до 35.000 година и рисовачког неандерталског човека. У то време је на овим просторима живело 20 врста сисара – мамут, бизон, рунасти носорог, пећински медвед, лав, хијена.
Научници сматрају да је једна од свега пет пећина на Балкану у којој је живео прачовек ненадерталац као ловац. У њој су пронађени артефакти – листолики нож, шиљак, коштани бодеж и глачало, што се узима као потврда присуства неандерталца у овим крајевима.
Шта вас очекује у Рисовачкој пећини
Да би посетиоцима бар донекле био дочаран живот нашег далеког претка, реконструисана је породица рисовачког човека, у природној величини, окупљена око ватре која се налази на улазу пећине.
Занимљиво је да је због образовања најмлађих посетилаца, у Рисовачкој пећини постављен апарат за калцификацију, који показује како се стварају пећински украси, сталактити и сталагмити, јер ова пећина иначе не обилује тим украсима.
Пећина Рисовача је станиште једне врсте слепог миша – потковичара, који је, као и све остале врсте слепих мишева у Европи, угрожен и законом заштићен.
Радно време:
Свакога дана од 09 – 17 часова.
Цена улазнице:
200 динара
У непосредној близини локалитета се налази и бесплатан паркинг.
Шта још видети у околини:
- Буковачка бања
- Комплекс Опленац
- Орашац
- Планина Букуља
- Букуљско језеро
- Топола